News

2009 Awards  |  2009 Additional Nominees  |  Previous National Youth Theatre Awards  | RSVP  | Donations

2008 - 2009 Fourth Annual National Youth Theatre Awards!
 

Thespian Festival's "Hairspray." Photo by Joan Marcus.National Youth Theatre is excited to announce the winners of our Fourth Annual National Youth Theatre Awards to honor outstanding work in youth theatre. This year more than 200 productions were considered for the awards, including shows from more than 100 different theatres in more than 60 cities spanning 20 states. 

The award winners were selected from nominations by a panel of twelve judges and reviewers. In addition to the youth who performed in the youth theatre companies, anyone age 18 and under who performed at a show reviewed by a National Youth Theatre judge was also considered for the awards, as well as the adults who participated in the youth theatre productions backstage (directors, set designers, costume designers, etc.) and a limited number of guest adult actors in professional theatre for youth. Thank you all for your incredible work and all the unforgettable entertainment over the past year!

The winners will be formally presented with their awards at a ceremony honoring their accomplishments in different regions of the country including one in California, one in Phoenix for the Western half of the country excluding California, and one in New York City for the Eastern half of the country. 

Award winners are listed below by the area of the country in which they performed. If you can't make it to your ceremony, you might be able to attend one of the other ceremonies if you wish. Please RSVP using the link below. We hope you can join us!

California Ceremony
Sunday, June 28, 2009
Registration begins @ 6:45 p.m.
Awards Presentation begins @ 7:30 p.m.
San Diego Junior Theatre
Cada del Prado Theatre in Balboa Park
1800 El Prado
San Diego, CA 92101

Western Regional Ceremony
Sunday, July 12, 2009
Registration begins @ 6:45 p.m.
Awards Presentation begins @ 7:30 p.m.
Valley Youth Theatre
525 North First Street
Phoenix, AZ 85004

Eastern Regional Ceremony
Sunday, July 26, 2009
Registration begins @ 6:45 p.m.
Awards Presentation begins @ 7:30 p.m. 
Riverdale Rising Stars
Riverdale YM-YWHA
5625 Arlington Ave.
Bronx, NY  10471 

Please click here for more details and RSVP information.

NYT Award Nominees (a list of additional nominations from our judges that does not include the award winners below)

Donations to keep NYT going

Rob Hopper
National Youth Theatre

And the winners are ...

Outstanding Production:
~ California ~

The King Stag (Canyon Crest Academy, San Diego, CA)
Luann: Scenes in a Teen’s Life (Fallbrook Players, CA)
Rent (Corona Del Mar Theatre, Newport Beach, CA)
~ East ~
Bye Bye Birdie (Kidz Theater, New York, NY)
Seussical (Interlochen Arts Academy, MI)
~ West ~
Aida (Valley Youth Theatre, Phoenix, AZ)
Barnum (Stratford High School, Houston, TX)
Hairspray (International Thespian Festival, Lincoln, NE)
Pippin (Greasepaint Youtheatre, AZ)
Rent (Greasepaint Youtheatre, AZ)

Outstanding Professional Production for Youth:
~ East ~

Shrek: The Musical (The Broadway Theatre, New York, NY)

Artist of the Year:
~ West ~
Michael Ochoa (Beauty and the Beast, Frog Prince of Spamalot, Ragtime, What I Did Last Summer)
Brian Wible (Children of Eden, Cinderella, Pippin, Rent)
Stefani Wood (Children of Eden, Cinderella, Rent, Seussical)

Outstanding Lead Actor in a Musical:
~ California ~

Aaron Albert as Pseudolus in A Funny Thing Happened… (Hamilton Academy, Los Angeles, CA)
Tim Cabal as Ichabod Crane in The Legend of Sleepy Hollow (Encore Youth Theatre, Vista, CA)
Conor Guzman as Officer Lockstock in Urinetown (Los Angeles County High School for the Arts, CA)
Taylor Peckham as Captain Hook in Peter Pan (Christian Youth Theater, San Diego, CA)
Jacob Sampson as Steve in Blue’s Clues (San Diego Junior Theatre, La Jolla, CA)
Riley Sanderson as Beast in Beauty and the Beast (Broadway Theatre Arts Academy, Escondido, CA)
~ East ~
Julian Amato as Lt. Frank Cioffi in Curtains (Archbishop Stepinac High School, White Plains, NY)
Nicholas Guastella
as Tevye in Fiddler on the Roof (Edward R. Murrow High School, Brooklyn, NY)
Steven Johnson as Cat in the Hat in Seussical (Interlochen Arts Academy, MI)
Hunter Paulson as Seymour in Little Shop of Horrors (Penn Manor Productions, Morristown, PA)
Graham Phillips as Evan in 13 (Bernard B. Jacobs Theatre, New York, NY)
Christopher Stahl as Horton the Elephant in Seussical (Interlochen Arts Academy, MI)
Alex Walton as Roger in Rent (Riverdale Rising Stars, Bronx, NY)
~ West ~
Al Fallick as P.T. Barnum in Barnum (Stratford High School, Houston, TX)
Cooper Hallstrom as Pippin in Pippin (Greasepaint Youtheatre, Scottsdale, AZ)
Luis Malanche as Danny Zuko in Grease (Xavier/Brophy, AZ)
Dyson Posey as Beast in Beauty and the Beast (Prescott High School, AZ)
Paul Thomson as the Cat in the Hat in Seussical (Valley Youth Theatre, Phoenix, AZ)
Evan Tyler Wilson as Adam/Noah in Children of Eden (Greasepaint Youtheatre, Scottsdale, AZ)

Outstanding Lead Actress in a Musical:
~ California ~

Sarah De La Isla as Peter Pan in Peter Pan (Christian Youth Theater, San Diego, CA)
Karina Gillette as Miss Adelaide in Guys and Dolls (Poway High School, CA)
Abigail Howe as Sarah Brown in Guys and Dolls (Poway High School, CA)
Hail Ketchum as Mimi Marquez in Rent (Corona Del Mar Theatre, Newport Beach, CA)
Maddie McClouskey as Mrs. Lovett in Sweeney Todd (Carlsbad High School, CA)
Kim Moore as Dorothy in The Wiz (El Camino High School, Oceanside, CA)
Mady Rasey as Gertrude in Seussical (Metropolitan Educational Theatre Network, Poway, CA)
Shea Sailors as Maria in The Sound of Music (The Church of Rancho Bernardo, San Diego, CA)
Adrienne Tooley as Audrey in Little Shop of Horrors (Temecula Performing Arts Company, CA)
Ali Viterbi as the Baker’s Wife in Into the Woods (J*Company, La Jolla, CA)
Adriana Yedidsion as the Witch in Into the Woods (J*Company, La Jolla, CA)
~ East ~
Samantha Fly as Rosie Alvarez in Bye Bye Birdie (Kidz Theater, New York, NY)
Briana Gantsweg as Gertrude McFuzz in Seussical (Interlochen Arts Academy, MI)
Arra Gentile as the Baker’s Wife Into the Woods (Broadway Training Center, Irvington, NY)
Nicole Johnson as Rosie Alvarez in Bye Bye Birdie (Kidz Theater, New York, NY)
Jillian Sayegh as Carmen Bernstein in Curtains (Archbishop Stepinac High School, White Plains, NY)
Mason Taub as Mimi in Rent (Riverdale Rising Stars, Bronx, NY)
Kel Williams as Aida in Aida (Northwest School of the Arts, Charlotte, NC)
~ West ~
Whitney Brandt as Cat In The Hat in Seussical (John Cooper School, The Woodlands, TX)
Stephanie Cooksey as Chairy Barnum in Barnum (Stratford High School, Houston, TX)
Kelsey Francis as Roxie in Chicago (Pleasant Valley High School, IA)
Olivia James as Sarah in Ragtime (Northglenn High School, CO)
Jade Alexis Johnson as Aida in Aida (Valley Youth Theatre, Phoenix, AZ)
Sydney Magers as Tracy Turnblad in Hairspray (International Thespian Festival, NE)
Janelle Orsborn as Belle in Beauty and the Beast (Northglenn Youth Theatre, CO)

Outstanding Lead Actor (13 and under):
~ California ~

Austyn Myers as Huckleberry Finn in Big River (California Youth Conservatory Theatre, San Diego, CA)
~ East ~
Alec Cohen as Mickey in Golly Gee Whiz (TADA! Youth Theater, New York, NY)
Trent Kowalik as Billy Elliot in Billy Elliot: The Musical (The Imperial Theatre, New York, NY)

Outstanding Lead Actress (13 and under):
~ California ~

Anzy McWha as the Cat in the Hat in Seussical (Fallbrook Players, CA)
Sara Remmes as Princess Winnifred in Once Upon a Mattress (Peter Pan Junior Theatre, San Diego, CA)
~ East ~
Ali Holliday as Ida in Honk! (Off Broadway Children’s Theatre, Alpharetta, GA)
Katie Lerner Lee as Judy in Golly Gee Whiz (TADA! Youth Theater, New York, NY)
Allie Trimm as Patrice in 13 (Bernard B. Jacobs Theatre, New York, NY)
~ West ~
Haley Ward as Peter Pan in Peter Pan (Oregon City Children’s Theatre, OR)

Outstanding Lead Actor in a Play:
~ California ~

Andrew Erath as Benedick in Much Ado About Nothing (Grossmont High School Foothiller Players, La Mesa, CA)
Jeffrey Gerlomes as Mel in The Prisoner of Second Avenue (Justin-Siena Theatre, Napa, CA)
Ryan Sandrew as King Deramo in The King Stag (Canyon Crest Academy, San Diego, CA)
~ East ~
Hampton Fluker as Sam in “Master Harold”…and the Boys (The Westminster School, Atlanta, GA)
Aaron Mikel as Buddy Layman in The Diviners (Floyd Central High School, Floyds Knobs, IN)

Outstanding Lead Actress in a Play:
~ California ~

Madeleine Barker as Jo in Little Women (San Diego Junior Theatre, CA)
Cindy Mersten as Meg McGrath in Crimes of the Heart (Canyon Crest Academy, CA)
Amy Northrop as Sister Helen Prejean in Dead Man Walking (Tri-School Theatre, Anaheim, CA)
Aryn Wuthrich as Angela in The King Stag (Canyon Crest Academy, San Diego, CA)
~ West ~
Hannah Black as Catherine in Proof (Ryan High School, TX)
Candice Cleaver as Sylvia in Sylvia (Northglenn High School, CO)

Outstanding Supporting Actor of the Year:
~ California ~

Ryan Luster (Busytown, Cats, Thoroughly Modern Millie, The Wizard of Oz)

Outstanding Supporting Actor in a Musical:
~ California ~

Preston Butler as Lion in The Wiz (El Camino High School, Oceanside, CA)
Bryan Inman as Orin Scrivello DDS in Little Shop of Horrors (Temecula Performing Arts Company, CA)
Sammy Lopez as Enjolras in Les Misérables (Los Angeles County High School of the Arts, CA)
Trevor Sanderson as Mr. Smee in Peter Pan (Encore Youth Theatre/Premiere Productions, Vista, CA)
David Siciliano as Munkustrap in Cats (San Diego Junior Theatre, CA)
Ben Silbert as Evelyn Oakleigh in Anything Goes (Coronado School of the Arts, CA)
Brian Smith as Professor Bhaer in Little Women: The Musical (Act One Theater Arts, Temecula, CA)
Eryk Waligora as Bud Frump in How to Succeed… (Vista Murrieta High School, CA)
~ East ~
Stuart Coulston as Ryan Evans in High School Musical 2 (Kids on Stage, Stevensville, MI)
David Cramer as Zeke/Cowardly Lion in The Wizard of Oz (Christian Youth Theater-Chicago, Zion, IL)
Ashton Guthrie as Zoster in Aida (Northwest School of the Arts, Charlotte, NC)
Donovan Hoffer as Lumiere in Beauty and the Beast (Penn Manor Productions, Millersville, PA)
Aaron Simon Gross as Archie in 13 (Bernard B. Jacobs Theatre, New York, NY)
Brandon Zelman as Motel in Fiddler on the Roof (Edward R. Murrow High School, Brooklyn, NY)
~ West ~
Jacob Porter as Wilbur in Hairspray (International Thespian Festival, NE)
Caleb Rock as King Charles in Pippin (Greasepaint Youtheatre, Scottsdale, AZ)
Corey Thompson as Edna Turnblatt in Hairspray (International Thespian Festival, NE)

Outstanding Supporting Actress in a Musical:
~ California ~

Amanda Achen as Dolly Tate in Annie Get Your Gun (CAT Corona, CA)
Maddie Shea Baldwin as Grizabella in Cats (San Diego Junior Theatre, CA)
Heather Banks as Becky Thatcher in Tom Sawyer (Christian Youth Theater, San Diego, CA)
Adrienne Eller as Maureen Johnson in Rent (Children’s Musical Theater – San Jose, CA)
Gabrielle Green as Phyllis Trout in Willy Wonka (CAT Corona, CA)
Brooke Henton as Amy in Little Women: The Musical (Act One Theater Arts, Temecula, CA)
Sarah Knapp as Mrs. Darbus in High School Musical (ACT-San Diego, CA)
Torrey Mercer as Lucy in You’re a Good Man, Charlie Brown (ACT-San Diego, CA)
Hayley Palmaer as Joanne Jefferson in Rent (Corona Del Mar Theatre, Newport Beach, CA)
Meagan Rossin as Mrs. Meers in Thoroughly Modern Millie (San Diego Junior Theatre, CA)
Jessica Sharples as Marmee in Little Women: The Musical (Act One Theater Arts, Temecula, CA)
Samantha Vesco as Mme. Thenardier in Les Misérables (California Youth Conservatory, San Diego, CA)
~ East ~
Gianna Alessi as Fastrada in Pippin (Broadway Training Center, Irvington, NY)
Elizabeth Argot as Elmira Gultch/Wicked Witch in The Wizard of Oz (Christian Youth Theater-Chicago, Zion, IL)
Blair Brownstein as Catherine in Pippin (Broadway Training Center, Irvington, NY)
Jennifer Damiano as Natalie in Next to Normal (New York, NY)
Elizabeth Egan Gillies as Lucy in 13 (Bernard B. Jacobs Theatre, New York, NY)
Molly Eden Goldberg as Hodel in Fiddler on the Roof (Edward R. Murrow High School, Brooklyn, NY)
Maddy Kolker as Little Red Ridinghood in Into the Woods (Broadway Training Center, Irvington, NY)
Daisy Krikun as Lady Marmalade in Disco Inferno (Nyack High School, NY)
Tierney Lanham as Sharpay Evans in High School Musical (Central Piedmont Community College, Charlotte, NC)
Katie Parent as Princess Puffer in The Mystery of Edwin Drood (Troy Theatre Ensemble, MI)
Ashley Park as Little Sally in Urinetown: The Musical (Pioneer Theatre Guild, Ann Arbor, MI)
~ West ~
Chelsea Groen as Rizzo in Grease (Xavier/Brophy, AZ)
Sydney Hawes as Catherine in Pippin (Greasepaint Youtheatre, Scottsdale, AZ)
Haley Johnson as Lily St. Regis in Annie (Desert Stages Theatre, Scottsdale, AZ)
Carly Jonovich as Eponine in Les Misérables (Prescott High School, AZ)
Allyssa Schmitt as Penny Pingleton in Hairspray (International Thespian Festival, NE)
Nicole St. Germain as Madame Thenardier in Les Misérables (Prescott High School, AZ)
Megan Stanke as Lois/Bianca in Kiss Me, Kate (HSPVA, TX)

Outstanding Supporting Actor (13 and under):
~ West ~

E.J. Dohring as Jojo in Seussical (Desert Stages Theatre, AZ)

Outstanding Supporting Actress (13 and under):
~ California ~

Hannah Smith as Veruca Salt in Willy Wonka, Junior (Canyon Vista Elementary School, Aliso Viejo, CA)
~ East ~
Lauren Dennis as Mae Peterson in Bye Bye Birdie (Kidz Theater, New York, NY)
Delaney Moro as Kendra in 13 (Bernard B. Jacobs Theatre, New York, NY)
Erin Whyland as Debbie in Billy Elliot: The Musical (The Imperial Theatre, New York, NY)

Outstanding Supporting Actor in a Play:
~ California ~

Byron Bennett as Dogberry in Much Ado About Nothing (Grossmont High School Foothiller Players, La Mesa, CA)
Sean Eads as Moritz Steifel in Spring’s Awakening (Hamilton Academy, Los Angeles, CA)
Taylor van Putten as Puck in A Midsummer Night’s Dream (Poway High School, CA)
Drew Wolff as Bottom in A Midsummer Night’s Dream (Poway High School, CA)
~ West ~
Morgan Wiseman as Mr. DePina in You Can’t Take It With You (Pinnacle High School, Phoenix, AZ)

Outstanding Supporting Actress in a Play:
~ California ~

Jennifer Morgan as Monica Breedlove in The Bad Seed (Madison Theatre Arts Guild, San Diego, CA)
Jenna Selby as Beth in Little Women (San Diego Junior Theatre, CA)
~ East ~
Madeleine Foley as Carol in Orpheus Descending (LaGuardia Arts, New York, NY)
Abby Snook as Cookie Cusack in Rumors (Central York High School, York, PA)
~ West ~
Nicole Campbell as Princess Gladiola in The Frog Prince of Spamalot (Northglenn Youth Theatre, CO)

Outstanding Featured Actor in a Musical:
~ California ~

Micah Frank as Fulton in High School Musical 2 (J*Company, La Jolla, CA)

Outstanding Featured Actress in a Musical:
~ East ~

Marissa O’Donnell as Teen Fiona in Shrek: The Musical (The Broadway Theatre, New York, NY)
Wynnie Van Dusen as Berthe in Pippin (Broadway Training Center, Irvington, NY)
~ West ~
Karina Ruiz as Joice Heth in Barnum (Stratford High School, Houston, TX)

Outstanding Featured Actor (13 and under):
~ California ~

Aaron Acosta as Gavroche in Les Misérables (California Youth Conservatory, San Diego, CA)

Outstanding Featured Actress (13 and under):
~ East ~

Leah Greenhaus as Young Fiona in Shrek: The Musical (The Broadway Theatre, New York, NY)
Rachel Resheff as Young Fiona in Shrek: The Musical (The Broadway Theatre, New York, NY)

Outstanding Guest Actor:
~ California ~

Sean Kiralla as Master of Ceremonies in Cabaret (Temecula Performing Arts Company, CA)
SeeJay Lewis as Ryan in High School Musical 2 (Young Actors’ Theatre, La Jolla, CA)
~ East ~
Nic Bryan as Peter Pan in Peter Pan (Children’s Theatre of Charlotte, NC)
Brian d’Arcy James as Shrek in Shrek: The Musical (The Broadway Theatre, New York, NY)
Christopher Sieber as Lord Farquaad in Shrek: The Musical (The Broadway Theatre, New York, NY)

Outstanding Guest Actress:
~ East ~

Sutton Foster as Princess Fiona in Shrek: The Musical (The Broadway Theatre, New York, NY)

Outstanding Ensemble:
~ California ~

All Shook Up (Coronado School of the Arts, CA)
Cats (Fallbrook Players, CA)
Cats (San Diego Junior Theatre, CA)
How to Succeed… (Highland Players, La Mesa, CA)
The King Stag (Canyon Crest Academy, San Diego, CA)
Les Misérables (Justin-Siena Theatre, Napa, CA)
Les Misérables (Los Angeles County High School of the Arts, CA)
Little Women (San Diego Junior Theatre, CA)
Rent (Children’s Musical Theater – San Jose, CA)
Rent (Corona Del Mar Theatre, Newport Beach, CA)
Seussical (Metropolitan Educational Theatre Network, Poway, CA)
Thoroughly Modern Millie (San Diego Junior Theatre, CA)
The Wiz (El Camino High School, Oceanside, CA)
The Wizard of Oz (Christian Youth Theater, San Diego, CA)
~ East ~
13 (Bernard B. Jacobs Theatre, New York, NY)
Bye Bye Birdie (Kidz Theater, New York, NY)
The Diviners (Floyd Central High School, Floyds Knobs, IN)
Fiddler on the Roof (Edward R. Murrow High School, Brooklyn, NY)
Into the Woods (Broadway Training Center, Irvington, NY)
The Mystery of Edwin Drood (Broadway Training Center, Irvington, NY)
Rent (Riverdale Rising Stars, Bronx, NY)
Seussical (Interlochen Arts Academy, MI)
Urinetown: The Musical (Pioneer Theatre Guild, Ann Arbor, MI)
~ West ~
Aida (Valley Youth Theatre, Phoenix, AZ)
Barnum (Stratford High School, Houston, TX)
Beauty and the Beast (Prescott High School, AZ)
The Butterfly’s Day (Desert Stages Theatre, Scottsdale, AZ) 
Grease (Xavier/Brophy, AZ)
Hairspray (International Thespian Festival Cast Production)
Pippin (Greasepaint Youtheatre, Scottsdale, AZ)
Rent (Greasepaint Youtheatre, Scottsdale, AZ)
Seussical (Valley Youth Theatre, Phoenix, AZ)

Outstanding Ensemble (13 and under):
~ California ~

Dear Edwina (San Diego Junior Theatre, La Jolla, CA)
Oliver! (Peter Pan Junior Theatre, San Diego, CA)
~ East ~
Everything About a Family (Almost) (TADA! Youth Theater, New York, NY)
Seagirl (Children’s Theatre of Charlotte, NC)

Outstanding Costume Design:
~ California ~

Walter Allen for Cats (San Diego Junior Theatre, CA)
Nadja Lancelot for The King Stag (Canyon Crest Academy, San Diego, CA)
Renetta Lloyd and Janie Newsom for The Wiz (El Camino High School, Oceanside, CA)
Kimberly Myers for Blue’s Clues (San Diego Junior Theatre, CA)
Debbie Wolgemuth and Brenda Smith for Cats (Riverside Youth Theatre, CA)
~ West ~
Karol Cooper for the 2008-2009 Season (Valley Youth Theatre, Phoenix, AZ)
Elizabeth DeMonico for Seussical (John Cooper School, The Woodlands, TX)
Adriana “Addy” Diaz for Pippin (Greasepaint Youtheatre, Scottsdale, AZ)
Barbara Jakucki for The Golden Butterfly (East Valley Children’s Theatre, Mesa, AZ)
~ East ~
Tim Hatley for Shrek: The Musical (Broadway Theatre, New York, NY)

Outstanding Lighting Design:
~ California ~

Andrew Miller for Pocahontas (J*Company, La Jolla, CA)
Nick Van Houten for Les Misérables (Los Angles County High School for the Arts, CA)
~ West ~
Mike Eddy for Aida (Valley Youth Theatre, Phoenix, AZ)

Outstanding Set Design:
~ California ~

Syd Stevens for Pocahontas (J*Company, La Jolla, CA)
~ East ~
Sandra Gray for The Velveteen Rabbit (Children’s Theatre of Charlotte, NC)
~ West ~
Doug Brauer, Terry Helland and Phil Manning for The Butterfly’s Day (Desert Stages Children’s Theatre, AZ)
David Clayton and Andrew Leslie for Barnum (Stratford High School, Houston, TX)
glenn g. grassi for Beauty and the Beast (Northglenn Youth Theatre, CO)

Outstanding Choreography:
~ California ~

Steve Anthony for Cats and Thoroughly Modern Millie (San Diego Junior Theatre, CA)
Lisa Clark-Schmeling and Delaney Schmeling for West Side Story (Justin-Siena High School, Napa, CA)
Allisan Whitman for Cats (Fallbrook Players, CA)
~ East ~
Brenda Giraldo for ¡Bocón! (Children’s Theatre of Charlotte, NC)
Joanna Greer for Everything About a Family (Almost) (TADA! Youth Theater, New York, NY)
~ West ~
Laurie Trygg for Pippin and Snoopy (Greasepaint Youtheatre, Scottsdale, AZ)

Outstanding Music Direction:
~ West ~

Mark Fearey for Aida (Valley Youth Theatre, Phoenix, AZ)
Alan Plado for Rent (Greasepaint Youtheatre, Scottsdale, AZ)

Outstanding Youth Orchestra:
~ East ~

13 (Bernard B. Jacobs Theatre, New York, NY)

Outstanding Direction:
~ California ~

Kevin R. Hauge for Rent (Children's Musical Theater-San Jose, CA)
Ronald Knight Martin for Rent (Corona Del Mar Theatre, Newport Beach, CA)
Michael Schwartz for The King Stag (Canyon Crest Academy, San Diego, CA)
Sharon Strong for The Wiz (El Camino High School, Oceanside, CA)
~ East ~
Drew Allison for A Tangle of Tales (Children’s Theatre of Charlotte, NC)
Ron Chisholm for A Year with Frog and Toad (Children’s Theatre of Charlotte, NC)
Sidney Horton for ¡Bocón! (Children’s Theatre of Charlotte, NC)
Corey Mitchell for Aida (Northwest School of the Arts, Charlotte, NC)
Alan Poindexter for The Drama Club and Peter Pan (Children’s Theatre of Charlotte, NC)
~ West ~
Bobb Cooper for Aida (Valley Youth Theatre, Phoenix, AZ)
D. Scott Withers for Pippin (Greasepaint Youtheatre, Scottsdale, AZ)

Outstanding New Play/Musical:
~ California ~

Greg Evans for Luann: Scenes in a Teen’s Life (Fallbrook Players, CA)
Charmaine Spencer for Fireflies (J*Company, La Jolla, CA)
~ East ~
Jason Robert Brown, Dan Elish, and Robert Horn for 13 (Bernard B. Jacobs Theatre, New York, NY)
Bob Inman for The Drama Club (Children’s Theatre of Charlotte, NC)
David Lindsay-Abaire and Jeanine Tesori for Shrek: The Musical (Broadway Theatre, New York, NY)
Eric Rockwell and Joanne Bogart for Golly Gee Whiz (TADA! Youth Theater, New York, NY)

Creativity:
~ California ~

Dead Man Walking (Tri-School Theatre, Anaheim, CA) – Director Hillary Pearson and her team turned their theatre lobby into a sobering, thought-provoking educational experience featuring exhibits on the history of the death penalty, methods of execution, photographs, statistics, sound recordings, and the last words spoken by condemned people.