National Youth Arts - ArtsDig - Resource for youth arts

2019 Awards  |  Previous National Youth Arts Awards  | RSVP

Burbank   |  Westlake Village   |  Orange County   |  La Mesa   |  San Diego-Westview   |  Eastern Regional-Matinee   |  Eastern Regional-Evening   |  Scottsdale   |  East Valley   |  Peoria   |  San Marcos   |  Virginia  

2018 - 2019 14th Annual National Youth Arts Awards!
 
~ Arizona - Scottsdale Ceremony ~ 
 
National Youth Arts is excited to begin announcing the winners of our 14th Annual National Youth Arts Awards to honor outstanding work by youth in the arts. This year more than 700 productions were considered for the awards, including shows from 240 different members spanning 17 states, Canada & the UK. For information on how to get involved, please click here.

This year's award winners were selected from nominations by a panel of more than 50 judges and reviewers. In addition to the youth who performed in schools and youth arts companies, anyone age 18 and under who performed at a show reviewed by a judge was also considered for the NYA awards, as well as the adults who participated in the youth productions backstage (directors, set designers, costume designers, etc.) and guest adult Performances in productions designed for youth. College artists are eligible for our University Arts (UniArts) Awards presented in conjunction with the National Youth Arts Awards. Thank you all for your incredible work and all the unforgettable entertainment over the past year!

The award winners will be formally presented with their awards on stage and nomination certificates will be available at the registration table for the nominees. The ceremonies honoring all of their accomplishments are held in different regions of the country including multiple ceremonies in Arizona, California, Colorado, New York, and Virginia. If award winners can't make it to their ceremony, they might be able to attend one of the other ceremonies.

So far in 2019 alone, former NYA award winners have been involved in more than a dozen Broadway shows (including Hamilton, Choir Boy, What the Constitution Means to Me, Come From Away, The Prom, Chicago, The Cher Show, The Ferryman, Dear Evan Hansen, The Book of Mormon, Mean Girls, Waitress, My Fair Lady) and principal performers on more than twenty current or scheduled TV shows (including Dynasty, Stranger Things, Fosse/Verdon, Nancy Drew, Tales of the City, Queen Sugar, P-Valley, High School Musical, Young Justice, Queen America, Happy!, Mr. Iglesias, Atypical, Veronica Mars, Future Cult Classic, iZombie, Pose, Looking for Alaska, The Gifted, The Marvelous Mrs. Maisel), as well as principals in films including Shazam!, Us, Happy Death Day 2U, and Once Upon a Time in Hollywood

Award-winning alumni include three Tony Nominees, Ashley Park [2009] (Gretchen in Mean Girls), Emily Skeggs [2008] (Medium Alison in Fun Home) & Madeleine Foster Bersin [2010] as producer of What the Constitution Means to Me, as well as Asher Angel [2013, '14, '15] (Film: Billy Batson in Shazam!, TV: Jonah Beck in Andi Mack), Lia McHugh [2018] (Film: Sprite in The Eternals), Jackie Foster [2010, '12, '13, '14] (TV: The Voice Semifinalist, 2019 Lollapalooza), Brian Crum [2005] (TV: America's Got Talent: The Champions finalist), Veronica Dunne [2011, '12, '13] (Broadway: Roxie in Chicago, TV: Marisa Clark in K.C. Undercover), Carolyn Braver [2007, '08] (Broadway: Pearl in The Iceman Cometh, TV: Gidget in P-Valley), Micaela Diamond (Broadway: Teen Cher), Rachel Redleaf (Mama Cass in Once Upon a Time in Hollywood, Beth in Atypical),  Brennyn Lark [2011] (West End: Deena Jones in Dreamgirls, Broadway: Eponine in Les Mis, TV: The Marvelous Mrs. Maisel), and Grammy winner Ariana Grande [2009]

Ceremony Portfolio for Agents: Award recipients and nominees are eligible for talent agency submissions. If you're interested in having NY and LA agents review your headshot/resume, please email them to rob@nationalyouththeatre.com. If any of the agencies are interested, you'll be contacted directly via the email on your resume. Reminder: Your resume should only have the email and cell of someone over the age of 18 (your parent or guardian).

Rob Hopper
Facebook
Instagram

Executive Director
National Youth Arts



Arizona - Scottsdale Ceremony
RSVP 
NYA Awards
 | Nominees
Sunday, August 4
Registration begins @ 6:45 p.m.
Awards Presentation begins @ 7:30 p.m.
Greasepaint Youtheatre
Stagebrush Theatre
7020 E. 2nd Street
Scottsdale, AZ 85251

Please click here for more details and ticket information

And the Winners are ...

Outstanding Production:
Chicago: High School Edition (Desert Mountain High School)
Newsies (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Choral Production:
Broadway Under the Stars: Jet Set! (Horizon High School)

Artist of the Year:
* Noa Gauthier (Eurydice in Eurydice, Fantine in Les Miserables @ Chaparral, Ariel in Footloose @ Greasepaint Youtheatre)
* Preston Kersting (Dewey Finn in School of Rock, Bobby Strong in Urinetown, Willard in Footloose @ Greasepaint Youtheatre, Orin Scrivello in Little Shop of Horrors @ Chaparral High School)
* Sabrina Kiepke (Rona Lisa Peretti in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Bridget in Bring It On, Elle Woods in Legally Blonde, Mary Poppins in Mary Poppins @ Desert Stages Theatre, Sally Brown in You're a Good Man, Charlie Brown @ Spotlight Youth Theatre)

Outstanding Lead Performance in a Musical:
Allie Angus as Olive Ostrovsky in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Desert Stages Theatre)
Summer Beckman as Roxie Hart in Chicago: High School Edition (Desert Mountain High School)
Bennett Curran as Donkey in Shrek the Musical (Notre Dame Prep)
Alyssa Granger as Hope Cladwell in Urinetown (Greasepaint Youtheatre)
Casey Likes as Jack Kelly in Newsies (Greasepaint Youtheatre)
Grace Napoletano as Velma Kelly in Chicago: High School Edition (Desert Mountain High School)
Sam Primack as Valjean in Les Miserables (Chaparral High School)
Cara Redding as Cinderella in Into the Woods (Horizon High School)
Luisa Rubio as Morticia Addams in The Addams Family (Saguaro High School)
Riley Van Cleve as Katherine Plumber in Newsies (Greasepaint Youtheatre)
Tyler Velarde as Wednesday Addams in The Addams Family (Saguaro High School)

Outstanding Lead Performance (Junior Division):
Anora Biggs as Rhoda Penmark in The Bad Seed (Desert Stages Theatre)

Outstanding Lead Performance (College Division):
Ian Eller as Brad Majors in The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)
A.P. Nuri as Leading Player in Pippin (Scottsdale Community College)
Celine Sanel as Janet Weiss in The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)
Bennett Allen Wood as Frank-N-Furter in The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)

Outstanding Supporting Performance (College Division):
Liz Grannis as Tink in Polyphemus (Stagebrush Theatre)
Andrey Lull as Wes in Polyphemus (Stagebrush Theatre)

Outstanding Supporting Performance in a Musical:
Liv Boscardin as Penelope Pennywise in Urinetown (Greasepaint Youtheatre)
Raymond Cusick as Caldwell B. Cladwell in Urinetown (Greasepaint Youtheatre)
Eric Flayton as Riff Raff in The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)
Kyle Hoffmaster as Thenardier in Les Miserables (Chaparral High School)
Kyra Klonoski as Vi Moore in Footloose (Greasepaint Youtheatre)
Phoebe Koyabe as Alana Beck in Dear Evan Hansen (National Tour)
Micah Lawrence as Genie in Aladdin Jr. (Greasepaint Youtheatre)
Sara Matin as Catherine in Pippin (Scottsdale Community College)
Danielle Obergh as Marcy Park in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Desert Stages Theatre)
Hayden Skaggs as Reverend Shaw Moore in Footloose (Greasepaint Youtheatre)
Kylie Wyer as Eponine in Les Miserables (Chaparral High School)
Jack Yampolsky as Leaf Coneybear in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Desert Stages Theatre)

Outstanding Supporting Performance in a Play:
Alek Rahman as Linda Swann in Cash on Delivery (Desert Mountain High School)

Outstanding Supporting Performance (Junior Division):
Xander Zeeb as Ben/Lisa in Disaster! (Desert Stages Theatre)

Outstanding Featured Performance in a Musical:
Phoenix Cyphert as Brooke Wyndham in Legally Blonde (Desert Stages Theatre)

Outstanding Featured Performance (Junior Division):
Sophie Jurkovich as Brooke Wyndham in Legally Blonde (Desert Stages Theatre)

Outstanding Choral Performance:
Kate Maniuszko as Performer in Broadway Under the Stars: Jet Set! (Horizon High School)
Oli Whited as Performer in Broadway Under the Stars: Jet Set! (Horizon High School)

Outstanding Ensemble:
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Desert Stages Theatre)
The Addams Family (Saguaro High School)
Les Miserables (Chaparral High School)
Urinetown (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Ensemble (College Division):
The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)

Outstanding Lighting Design:
Bob Nelson for The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)

Outstanding Choreography:
Tasha Spear for Footloose (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Musical Direction:
Curtis Moeller for The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)

Outstanding Direction:
Lisa Barton Figueroa for The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Desert Stages Theatre)
Bob Sorenson for Urinetown (Greasepaint Youtheatre)

 

* ...And the additional Nominees are ... *

Outstanding Production:
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Desert Stages Theatre)
The Addams Family (Saguaro High School)
Footloose (Greasepaint Youtheatre)
Into the Woods (Horizon High School)
Les Miserables (Chaparral High School)
You Canít Take It With You (Horizon High School)

Outstanding Lead Performance in a Musical:
Kiara Adams as Danielle in Bring It On (Desert Stages Theatre)
Nainoa Aguano as Aladdin in Aladdin Jr. (Greasepaint Youtheatre)
Liv Boscardin as Rosalie Mullins in School of Rock (Greasepaint Youtheatre)
Natalie Brothen as Princess Fiona in Shrek the Musical (Notre Dame Prep)
Bennett Curran as William Barfee in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Desert Stages Theatre)
Elle Feinstein as Olive Ostrovsky in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Desert Stages Theatre)
Kyler Glazier as Seymour in Little Shop of Horrors (Chaparral High School)
Kyle Hoffmaster as Emett Forrest in Legally Blonde (Desert Stages Theatre)
Logan Holmes as Gomez Addams in The Addams Family (Saguaro High School)
Tawny McEachern as Baker's Wife in Into the Woods (Horizon High School)
Sarah Pansing as Campbell in Bring It On (Desert Stages Theatre)
Justus Popken as Officer Lockstock in Urinetown (Greasepaint Youtheatre)
Bridget Rhee as Rona Lisa Perretti in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Desert Stages Theatre)
Bridget Rhee as Rosie Alvarez in Bye Bye Birdie (Desert Stages Theatre)
Anne Schermerhorn as Elle Woods in Legally Blonde (Desert Stages Theatre)
Kori Schwarz as Jasmine in Aladdin Jr. (Greasepaint Youtheatre)
Ashley Thomson as Audrey in Little Shop of Horrors (Chaparral High School)
Jack Yampolsky as Ren McCormick in Footloose (Greasepaint Youtheatre)
Jack Yampolsky as Danny Zuko in Grease (Desert Stages Theatre)
Jack Yampolsky as Emmett Forrest in Legally Blonde (Desert Stages Theatre)

Outstanding Lead Performance in a Play:
Skylar Brown as Abby Brewster in Arsenic and Old Lace (Notre Dame Prep)
Tori Connors as Penny Sycamore in You Canít Take It With You (Saguaro High School)
Raymond Cusick as Stan in Broadway Bound (Desert Stages Theatre)
Xander Furash as Martin Vanderhof in You Canít Take It With You (Horizon High School)
Darby Hayes as Penny Sycamore in You Canít Take It With You (Horizon High School)
Zach Mitzel as Eric Swann in Cash on Delivery (Desert Mountain High School)
Abbie Orr as Alice Sycamore in You Canít Take It With You (Saguaro High School)

Outstanding Lead Performance (Junior Division):
Declan Skaggs as Bert in Mary Poppins Jr. (Desert Stages Theatre)
Evelyn Teasdale as Princess Winnifred in Once Upon a Mattress (Cocopah Middle School)

Outstanding Lead Performance (College Division):
Ashby Gentry as Ethan in Polyphemus (Stagebrush Theatre)
Matt Merritt as Johnny in Polyphemus (Stagebrush Theatre)
Jeremy Yampolsky as Chad in Disaster! (Desert Stages Theatre)

Outstanding Supporting Performance (College Division):
Sawyer Bland as Narrator 1 in The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)
Kale Burr as Jaundice in Polyphemus (Stagebrush Theatre)
Cate Carlino as Columbia in The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)
Alicia Ferrin as Fastrada in Pippin (Scottsdale Community College)
Ali Giordano as Doris MacAfee in Bye Bye Birdie (Desert Stages Theatre)
Anand Khalsa as Fred Anderson in A Christmas Carol: The Musical (Scottsdale Musical Theater Company)
Jayda Mendiola as Nautica in Bring It On (Desert Stages Theatre)
Christian Luke Ottinger as Ted in Disaster! (Desert Stages Theatre)
Holly Payne as Magenta in The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)
Erin Tarkington as Jackie in Disaster! (Desert Stages Theatre)
Greer Tornquist as Jackie in Polyphemus (Stagebrush Theatre)

Outstanding Supporting Performance in a Musical:
Kiara Adams as Betty Rizzo in Grease (Desert Stages Theatre)
Gianna Agostinelli as Cosette in Les Miserables (Chaparral High School)
Isis Behar as Madame Thenardier in Les Miserables (Chaparral High School)
Liv Boscardin as Vivienne Kensington in Legally Blonde (Desert Stages Theatre)
Benny Cowans as Little Sally in Urinetown (Greasepaint Youtheatre)
Ethan Drew as Davey in Newsies (Greasepaint Youtheatre)
Tatum Grell as Ethel McCormick in Footloose (Greasepaint Youtheatre)
Matthew Gross as Mal Beineke in The Addams Family (Saguaro High School)
Noah Hatton as Marius in Les Miserables (Chaparral High School)
Carly Jacobs as Kim MacAfee in Bye Bye Birdie (Desert Stages Theatre)
Dean Kelldorf as Professor Callahan in Legally Blonde (Desert Stages Theatre)
Luca Khalsa as Billy Flynn in Chicago: High School Edition (Desert Mountain High School)
Sam Klinghagen as Alice Beineke in The Addams Family (Saguaro High School)
Sean Lillis as Eddie in The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)
Kendall Luther as Ghost of Christmas Future in A Christmas Carol: The Musical (Scottsdale Musical Theater Company)
Kate Maniuszko as Emily in A Christmas Carol: The Musical (Scottsdale Musical Theater Company)
Ross Nemeth as Chip Tolentino in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Desert Stages Theatre)
Kyra OíConnor as Paulette in Legally Blonde (Desert Stages Theatre)
Ainsley Orozco as Eva in Bring It On (Desert Stages Theatre)
Carter Palumbo as Narrator 2 in The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)
Alek Rahman as Matron ďMamaĒ Morton in Chicago: High School Edition (Desert Mountain High School)
Allie Rose as Jan in Grease (Desert Stages Theatre)
Sydney Schmidt as Paulette in Legally Blonde (Desert Stages Theatre)
Matthew Steward as Lucas Beineke in The Addams Family (Saguaro High School)
Owen Stewart as Crutchie in Newsies (Greasepaint Youtheatre)
Katie Tuchi as Logainne Schwartzandgrubenniere in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Desert Stages Theatre)
Sydney Volker as Rusty in Footloose (Greasepaint Youtheatre)
Jeff Wentworth as Leaf Coneybear in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Desert Stages Theatre)
Davis Whyte as Fester Addams in The Addams Family (Saguaro High School)
Hudson Wilcox as Professor Callahan in Legally Blonde (Desert Stages Theatre)

Outstanding Supporting Performance in a Play:
Colton Ames as Strange & Interesting Man in Eurydice (Chaparral High School)
Luca Khalsa as Norman in Cash on Delivery (Desert Mountain High School)
Justin Lewis as Orpheus in Eurydice (Chaparral High School)
Reagan Natoli as Olga Katrina in You Canít Take It With You (Horizon High School)
Zane Niezgodzki as Boris Kolenkhov in You Canít Take It With You (Horizon High School)
Lauren Reilly as Sally Chessington in Cash on Delivery (Desert Mountain High School)
Dashiell Thompson as Father in Eurydice (Chaparral High School)

Outstanding Supporting Performance (Junior Division):
Emma Caruso as Sharpay Evans in High School Musical (Our Lady of Perpetual Help)
Petra Danek as Tomika in School of Rock (Greasepaint Youtheatre)
Owen Donsker as Chip Tolentino in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Desert Stages Theatre)
Olivia Feldman as Shonelle in School of Rock (Greasepaint Youtheatre)
Kali Lev Shaham as Iago in Aladdin Jr. (Greasepaint Youtheatre)
Reno Lock as Zack Mooneyham in School of Rock (Greasepaint Youtheatre)
Ethan Roga as Doody in Grease (Desert Stages Theatre)
Marlow Stevenson as Jane Banks in Mary Poppins Jr. (Desert Stages Theatre)
Chris Swanson as Pugsley Addams in The Addams Family (Saguaro High School)
Sophie Swingler as Summer Hathaway in School of Rock (Greasepaint Youtheatre)
Evan Vance as Tiny Tim in A Christmas Carol: The Musical (Scottsdale Musical Theater Company)

Outstanding Featured Performance in a Musical:
Nainoa Aguano as Race in Newsies (Greasepaint Youtheatre)
Skylar Brown as Dragon in Shrek the Musical (Notre Dame Prep)
Nico Lanese as Officer Barrel in Urinetown (Greasepaint Youtheatre)
Micah Lawrence as Finch in Newsies (Greasepaint Youtheatre)
Hayden Skaggs as Nikos in Legally Blonde (Desert Stages Theatre)
Hayden Skaggs as Mitch Mahoney in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Desert Stages Theatre)
Destinee McCaster as McQueen in Urinetown (Greasepaint Youtheatre)
Matthew Steward as Elleís Dad/Dewey in Legally Blonde (Desert Stages Theatre)

Outstanding Featured Performance (Junior Division):
Addison Beck as Young Cosette in Les Miserables (Chaparral High School)
Chase Harris as Sultan in Aladdin Jr. (Greasepaint Youtheatre)
Evan Vance as Theo in Pippin (Scottsdale Community College)
Macie Wilbur as Patty Simcox in Grease (Desert Stages Theatre)
Samantha Zell as Little Fiona in Shrek the Musical (Notre Dame Prep)

Outstanding Choral Performance:
Rachel Berry as Performer in Broadway Under the Stars: Jet Set! (Horizon High School)
Cara Redding as Performer in Broadway Under the Stars: Jet Set! (Horizon High School)
Kendra Richards as Performer in Broadway Under the Stars: Jet Set! (Horizon High School)
Katie West as Performer in Broadway Under the Stars: Jet Set! (Horizon High School)
Hudson Wilcox as Performer in Broadway Under the Stars: Jet Set! (Horizon High School)

Outstanding Ensemble:
Bring It On (Desert Stages Theatre)
Bye Bye Birdie (Desert Stages Theatre)
Cash on Delivery (Desert Mountain High School)
Chicago: High School Edition (Desert Mountain High School)
Footloose (Greasepaint Youtheatre)
Legally Blonde (Desert Stages Theatre)
Newsies (Greasepaint Youtheatre)
School of Rock (Greasepaint Youtheatre)
Shrek the Musical (Notre Dame Prep)
Urinetown (Greasepaint Youtheatre)
You Canít Take It With You (Horizon High School)

Outstanding Ensemble (College Division):
Pippin (Scottsdale Community College)
Polyphemus (Stagebrush Theatre)

Outstanding Costume Design:
Benjamin Bozovich for The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)

Outstanding Lighting Design:
Bob Nelson for School of Rock (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Set Design:
Eurydice (Chaparral High School)

Youth Orchestra:
The Addams Family (Saguaro High School)
Chicago: High School Edition
(Desert Mountain High School)

Outstanding Choreography:
Lynzee 4man for Bring It On (Desert Stages Theatre)
Madison MacDonald for Urinetown (Greasepaint Youtheatre)
DeAnn Mauro for Newsies (Greasepaint Youtheatre)
Dale Nakagawa for The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)
Liza Noriega for Chicago: High School Edition (Desert Mountain High School)

Outstanding Musical Direction:
GayLin Tutnick for The Addams Family (Saguaro High School)
Jíana DeLaTorre for Newsies (Greasepaint Youtheatre)
Mary Ellen Loose for Urinetown (Greasepaint Youtheatre)
Jennifer Moore for Chicago: High School Edition (Desert Mountain High School)
EmmyRae Watson and Jennifer Whiting-Adams for Les Miserables (Chaparral High School)
Jennifer Whiting Adams for Footloose (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Direction:
Peter Bish for The Rocky Horror Show (Scottsdale Community Players)
Ed Como for Les Miserables (Chaparral High School)
Maureen Dias-Watson for Footloose (Greasepaint Youtheatre)
Sandra Flayton for Eurydice (Chaparral High School)
Allison Kluch and Jeanette Winzeler for Broadway Under the Stars: Jet Set! (Horizon High School)
Tim McCandless for The Addams Family (Saguaro High School)
Marilyn Mumaw for Chicago: High School Edition (Desert Mountain High School)
Dale Nakagawa for Newsies (Greasepaint Youtheatre)
Tasha Spear for Polyphemus (Stagebrush Theatre)
Patrick Steward for School of Rock (Greasepaint Youtheatre)