National Youth Arts - ArtsDig - Resource for youth arts

2016 Awards  |  Previous National Youth Arts Awards  |  Yearbooks  | RSVP

Orange County   |  Westlake Village  |  San Diego-Canyon Crest Matinee  |  San Diego-Canyon Crest Evening  |  Monrovia  |  San Diego-Balboa  |  Northern California  |  Virginia   |   Arizona-Scottsdale   |   Arizona-East Valley   |   Eastern Regional-Matinee   |   Eastern Regional-Evening   |   Arizona-North Phoenix   |   Western Regional   |    Rocky Mountain 

2015 - 2016 11th Annual National Youth Arts Awards!
 
~ Virginia Ceremony ~ 
 
National Youth Arts is excited to begin announcing the winners of our 11th Annual National Youth Arts Awards to honor outstanding work by youth in the arts. This year more than 500 productions were considered for the awards, including shows from more than 160 different members in more than 70 cities spanning 15 states. For information on how to get involved, please click here.

This year's award winners were selected from nominations by a panel of more than 40 judges and reviewers. In addition to the youth who performed in schools and youth theatre companies, anyone age 18 and under who performed at a show reviewed by a judge was also considered for the NYA awards, as well as the adults who participated in the youth productions backstage (directors, set designers, costume designers, etc.) and guest adult performers in productions designed for youth. Thank you all for your incredible work and all the unforgettable entertainment over the past year!

The award winners will be formally presented with their awards on stage and nomination certificates will be available at the registration table for the additional nominees. The ceremonies honoring all of their accomplishments are held in different regions of the country including multiple ceremonies in Arizona, California, Colorado, Virginia, and New York. If award winners can't make it to their ceremony, they might be able to attend one of the other ceremonies. We hope you can join us!

Rob Hopper
Facebook

Executive Director
National Youth Arts


Virginia Ceremony
RSVP 
NYA Awards
 | Nominees
Sunday, August 7
Registration begins @ 6:45 p.m.
Awards Presentation begins @ 7:30 p.m.
Riverside High School
19019 Upper Belmont Place
Leesburg, VA 20176

Please click here for more details and ticket information

And the Winners are ...

Outstanding Production:
Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)

Outstanding Junior Production:
The Lion King (Blue Ridge Middle School)
The Little Mermaid (RiverHawk Productions)

Outstanding Lead Actor in a Musical:
Kellen Beck as Prince Eric in The Little Mermaid (Central York High School)

Outstanding Lead Actress in a Musical:
Lucy Blue as Campbell in Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)
Shannon Connors as Laurey Williams in Oklahoma! (Loudoun County High School)

Outstanding Lead Actor in a Play:
Maxx Peak as Clouseau in The Pink Panther Strikes Again (Moon River Productions)

Outstanding Lead Actor (Junior Division):
JJ Hensley as Shrek in Shrek the Musical (Smarts Mill Maverick Productions)
Matthew Wisdom as Prince Eric in The Little Mermaid (RiverHawk Productions)

Outstanding Lead Actress (Junior Division):
Megan Hoehn as Ariel in The Little Mermaid (RiverHawk Productions)
Anna Kasun as Fiona in Shrek the Musical (Smarts Mill Maverick Productions)
Christina Kendrat as Ariel in The Little Mermaid (RiverHawk Productions)
Ellie Mazer as Fiona in Shrek the Musical (Smarts Mill Maverick Productions)

Outstanding Supporting Actress in a Musical:
Madison Bare as Ado Annie Carnes in Oklahoma! (Loudoun County High School)
Maria Brock as Aunt Eller in Oklahoma! (Loudoun County High School)
Amanda Hampton as Eva in Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)
Abby Irons as Bridget in Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)
Sarah Katherine Lawless as Danielle in Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)
Meghan Muldoon as Nautica in Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)
Rylee Showalter as Skylar in Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)

Outstanding Supporting Actor in a Play:
Joshua Wisdom as Dreyfus in The Pink Panther Strikes Again (Moon River Productions)

Outstanding Supporting Actor (Junior Division):
Kevin Carlson as Timon in The Lion King (Blue Ridge Middle School)
Brendan Dugdell as Pumbaa in The Lion King (Farmwell Station Middle School)
Chase Goodrum as Lord Farquaad in Shrek the Musical (Smarts Mill Maverick Productions)
Evan Kagarise as Pumbaa in The Lion King (Blue Ridge Middle School)
Nihar Kandarpa as Sebastian in The Little Mermaid (RiverHawk Productions)
Rand Lichtman as Zazu in The Lion King (Farmwell Station Middle School)

Outstanding Supporting Actress (Junior Division):
Julia Delaney as Timon in The Lion King (Farmwell Station Middle School)
Roslyn Hall-Wurst as Zazu in The Lion King (Blue Ridge Middle School)
Cameron Jackson as Ursula in The Little Mermaid (RiverHawk Productions)
Kylie Marco as Ursula in The Little Mermaid (RiverHawk Productions)
Hannah Nicholson as Nala in The Lion King (Blue Ridge Middle School)
Maddy Wade as Rafiki in The Lion King (Blue Ridge Middle School)

Outstanding Featured Actor in a Play:
Maxx Peak as Rumplestilskin in The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)

Outstanding Featured Actress in a Play:
Daniela Arana as Witch 1 in The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)
Taylor DeSimone as Girl in The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)
Paula Gonzalez as Rapunzel in The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)
Caitlin Randolph as Princess in The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)

Outstanding Featured Actress (Junior Division):
Julie Pesak as Goth Girl/Rich Girl/Featured Vocalist in Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)

Outstanding Featured Actor (Junior Division):
Tycho Svoboda as Scuttle in The Little Mermaid (RiverHawk Productions)

Outstanding Ensemble:
Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)
The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)
Oklahoma! (Loudoun County High School)

Outstanding Ensemble (Junior Division):
The Lion King (Blue Ridge Middle School)
The Lion King (Farmwell Station Middle School)
The Little Mermaid (RiverHawk Productions)
Shrek the Musical (Smarts Mill Maverick Productions)

Outstanding Costume Design:
Michael Guillen for The Lion King (Farmwell Station Middle School)
Therese and Maura Cashen for Shrek the Musical (Smarts Mill Maverick Productions)
Krista Winger and Bill Short for The Lion King (Blue Ridge Middle School)
Nancy-Ann Zortman, Charlotte Bader, Shanna White for The Little Mermaid (Central York High School)

Outstanding Set Design:
Wendy Hampton and Ronan Wisdom for The Little Mermaid (RiverHawk Productions)

Outstanding Choreography:
Meghan Muldoon for Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)

Outstanding Hair/Makeup:
Kathie West for The Lion King (Blue Ridge Middle School)

Outstanding Direction:
Teresa Cambetes for Shrek the Musical (Smarts Mill Maverick Productions)
Nick Darnell for The Little Mermaid (RiverHawk Productions)
Dolly Stevens for The Lion King (Blue Ridge Middle School)
John Wells for Oklahoma! (Loudoun County High School)

 

* ...And the additional Nominees are ... *

Outstanding Junior Production:
Shrek the Musical (Smarts Mill Maverick Productions)
The Lion King (Farmwell Station Middle School)

Outstanding Lead Actress in a Musical:
Anneliese Reichart as Ariel in The Little Mermaid (Central York High School)

Outstanding Lead Actor in a Musical:
Broderick "Brody" Brown as Curly in Oklahoma! (Loudoun County High School)
Ian Carlson as Simba in The Lion King (Blue Ridge Middle School)

Outstanding Lead Actor in a Play:
Daniel Footen as Narrator 2 in The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)

Outstanding Lead Actress in a Play:
Amanda Hampton as Narrator 1 in The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)

Outstanding Lead Actor (Junior Division):
Sam Barthel as Donkey in Shrek the Musical (Smarts Mill Maverick Productions)
Mikey Harrigan as Prince Eric in The Little Mermaid (RiverHawk Productions)
Riley Steinkirchner as Shrek in Shrek the Musical (Smarts Mill Maverick Productions)

Outstanding Lead Actress (Junior Division):
Faith Jordan as Donkey in Shrek the Musical (Smarts Mill Maverick Productions)

Outstanding Supporting Actor in a Musical:
Jack Gutierrez as Twig in Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)
Warren Spears as Will Parker in Oklahoma! (Loudoun County High School)
Joshua Wisdom as Randall in Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)

Outstanding Supporting Actress in a Musical:
Charlotte Kerr as La Cienega in Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)
Kelly Videgar as Kylar in Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)

Outstanding Supporting Actor (Junior Division):
Garrett Hampton as Flounder in The Little Mermaid (RiverHawk Productions)
Tam Mandanis as Sebastian in The Little Mermaid (RiverHawk Productions)
Jack Martinez as Flounder in The Little Mermaid (RiverHawk Productions)
Graham Mussmon as Young Simba in The Lion King (Blue Ridge Middle School)
Anthony Pellegrino as Lord Farquaad in Shrek the Musical (Smarts Mill Maverick Productions)
Jack Powell as Scar in The Lion King (Blue Ridge Middle School)
Andrew Rishmawi as Mufasa in The Lion King (Blue Ridge Middle School)
Matthew Solomon as Scar in The Lion King (Farmwell Station Middle School)

Outstanding Supporting Actress (Junior Division):
Denise Nguimdoh as Rafiki in The Lion King (Farmwell Station Middle School)
Claire Trochlil as Young Nala in The Lion King (Blue Ridge Middle School)
Kaitlyn Walker as Nala in The Lion King (Farmwell Station Middle School)

Outstanding Supporting Actress in a Play:
Catie Randolph as Olga in The Pink Panther Strikes Again (Moon River Productions)

Outstanding Featured Actor in a Musical:
Carter Bowman as King Triton in The Little Mermaid (Central York High School)

Outstanding Featured Actor in a Play:
Gavin Stone as Prince 2 in The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)
Jeyhan Turker as Hansel in The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)
Josh Wisdom as Prince 1 in The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)

Outstanding Featured Actress in a Play:
Sarah Katherine Lawless as Cinderella in The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)
Lindsey McDonald as Talking Fish in The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)
Anjali Sankar as Gretel in The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)

Outstanding Featured Actor (Junior Division):
Michael James Lawless as Scuttle in The Little Mermaid (RiverHawk Productions)
Evan Pedraza as Chef Louis/Pilot in The Little Mermaid (RiverHawk Productions)
Ryan Pesak as Goth Guy/Loudspeaker/Announcer/Operator Voice in Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)

Outstanding Ensemble:
The Little Mermaid (Central York High School)

Outstanding Costume Design:
Tonya Body, Susan Ferguson & Amy Legan for The Little Mermaid (RiverHawk Productions)

Outstanding Lighting Design:
The Little Mermaid (RiverHawk Productions)

Outstanding Set Design:
Therese and Maura Cashen for Shrek the Musical (Smarts Mill Maverick Productions)
Michael Guillen for The Lion King (Farmwell Station Middle School)
Greg Powell and Anne Stine for The Lion King (Blue Ridge Middle School)
John Wells for Oklahoma! (Loudoun County High School)
Seth Werner for The Little Mermaid (Central York High School)

Outstanding Choreography:
Gretchen Lamb for The Lion King (Blue Ridge Middle School)

Outstanding Hair/Makeup:
Chris Dugdell, Lindsay Fenner, Tracy Walker for The Lion King (Farmwell Station Middle School)
Sherry Hamade for The Little Mermaid (RiverHawk Productions)

Outstanding Musical Direction:
Darryl Engler for The Little Mermaid (Central York High School)
Dolly Stevens for The Lion King (Blue Ridge Middle School)

Outstanding Direction:
Jason Paul Augustowski for Bring It On: The Musical (Piedmont Arts Foundation)
Marilyn Gilligan for The Brothers Grimm Spectaculathon! (Moon River Productions)
Mark Zortman for The Little Mermaid (Central York High School)