National Youth Arts - ArtsDig - Resource for youth arts

2016 Awards  |  Previous National Youth Arts Awards  |  Yearbooks  | RSVP

Orange County   |  Westlake Village  |  San Diego-Canyon Crest Matinee  |  San Diego-Canyon Crest Evening  |  Monrovia  |  San Diego-Balboa  |  Northern California  |  Virginia   |   Arizona-Scottsdale   |   Arizona-East Valley   |   Eastern Regional-Matinee   |   Eastern Regional-Evening   |   Arizona-North Phoenix   |   Western Regional   |    Rocky Mountain 

2015 - 2016 11th Annual National Youth Arts Awards!
 
~ Arizona - Scottsdale Ceremony ~ 
 
National Youth Arts is excited to begin announcing the winners of our 11th Annual National Youth Arts Awards to honor outstanding work by youth in the arts. This year more than 500 productions were considered for the awards, including shows from more than 160 different members in more than 70 cities spanning 15 states. For information on how to get involved, please click here.

This year's award winners were selected from nominations by a panel of more than 40 judges and reviewers. In addition to the youth who performed in schools and youth theatre companies, anyone age 18 and under who performed at a show reviewed by a judge was also considered for the NYA awards, as well as the adults who participated in the youth productions backstage (directors, set designers, costume designers, etc.) and guest adult performers in productions designed for youth. Thank you all for your incredible work and all the unforgettable entertainment over the past year!

The award winners will be formally presented with their awards on stage and nomination certificates will be available at the registration table for the additional nominees. The ceremonies honoring all of their accomplishments are held in different regions of the country including multiple ceremonies in Arizona, California, Colorado, and New York. If award winners can't make it to their ceremony, they might be able to attend one of the other ceremonies. We hope you can join us!

Rob Hopper
Facebook

Executive Director
National Youth Arts


Arizona - Scottsdale Ceremony
RSVP 
NYA Awards
 | Nominees
Monday, August 8
Registration begins @ 6:45 p.m.
Awards Presentation begins @ 7:30 p.m.
Greasepaint Youtheatre
Stagebrush Theatre
7020 E. 2nd Street
Scottsdale, AZ 85251

Please click here for more details and ticket information

And the Winners are ...

Outstanding Production:
Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
The Producers (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Choral Production:
Broadway Under the Stars (Horizon High School)

Artist of the Year:
* Sam Primack (William Barfee in Chaparralís The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Twig in Bring It On, Jack in VYTís Into the Woods, Earthworm in VYTís James and the Giant Peach, Flotsam in VYTís The Little Mermaid, Moritz in Spring Awakening)
* Jack Rose (Scrooge in Brophyís A Christmas Carol, Max Bialystock in Greasepaintís The Producers, Pharaoh in VYTís Joseph/Technicolor Dreamcoat, Gomez in Brophyís The Addams Family, Kurtís Dad in Greasepaintís Heathers)
* Nathan Sheppard (JD in Greasepaintís Heathers, Joseph in Joseph/Technicolor Dreamcoat, Prince Eric in VYTís The Little Mermaid, Daniel in OíConnorís Once On This Island, Dickon in Theater Worksí The Secret Garden)
* Tatumn Zale (Veronica in Greasepaintís Heathers, Ursula in VYTís The Little Mermaid, Hold Me-Touch Me in Greasepaintís The Producers)

Outstanding Lead Actor in a Musical:
Vaughan Jones as Frederic in The Pirates of Penzance (Horizon High School)
Jaime PlŠ as Officer Lockstock in Urinetown (Desert Mountain High School)
Hale Stewart as Leo Bloom in The Producers (Greasepaint Youtheatre)
Hale Stewart as Edward Bloom in Big Fish (Notre Dame Preparatory)
Jeremy Yampolsky as Bobby Strong in Urinetown (Desert Mountain High School)
Jeremy Yampolsky as Shrek in Shrek the Musical Jr. (Desert Stages Theatre)

Outstanding Lead Actress in a Musical:
Aubrey Cole as Hope Cladwell in Urinetown (Desert Mountain High School)
Alyssa Gonzalez as Veronica in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
Sara Higginbotham as Elle in Legally Blonde (Marcos de Niza Performing Arts)
Erin Tarkington as Fiona in Shrek the Musical Jr. (Desert Stages Theatre)

Outstanding Lead Actor in a Play:
Ben Davis as Grandpa Martin Vanderhof in You Canít Take It With You (Notre Dame Preparatory)

Outstanding Lead Actress in a Play:
Bailey Smith as Beatrice in Much Ado About Nothing (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Lead Actor (Junior Division):
Jack Yampolsky as Oliver in Oliver! (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Lead Actress (Junior Division):
Chloe Pierson as Princess Fiona in Shrek the Musical Jr. (Desert Stages Theatre)

Outstanding Supporting Actor in a Musical:
Connor Baker as Fagin in Oliver! (Greasepaint Youtheatre)
Jared Lara as Donkey in Shrek the Musical Jr. (Desert Stages Theatre)
Matt Merritt as Vice Principal Douglas Panch in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Chaparral Performing Arts)
Clark Shaeffer as Callahan in Legally Blonde (Marcos de Niza Performing Arts)

Outstanding Supporting Actress in a Musical:
Cami Benton as Heather Chandler in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
Cami Benton as Ulla in The Producers (Greasepaint Youtheatre)
Reagan Burows as Penelope Pennywise in Urinetown (Desert Mountain High School)
Reagan Burows as Miss Hannigan in Annie (Desert Stages Theatre)
Barrette Janney as Heather McNamara in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
Gabi Johnson as The Witch in Big Fish (Notre Dame Preparatory)
Natasha Milligan as Grace Farrell in Annie (Desert Stages Theatre)
Allison Steward as Widow Corney in Oliver! (Greasepaint Youtheatre)
Johnna Watson as Heather Chandler in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Supporting Actor (Junior Division):
Jack Yampolsky as Lord Farquaad in Shrek the Musical Jr. (Desert Stages Theatre)

Outstanding Supporting Actor in a Play:
Thomas Steward as Dogberry in Much Ado About Nothing (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Supporting Actress in a Play:
Jade Price as Nurse in Romeo and Juliet (Chaparral Theater Company)

Outstanding Featured Actor in a Musical:
Andrey Lull as Carmen in The Producers (Greasepaint Youtheatre)
Andrey Lull as Ramís Dad in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Ensemble:
Big Fish (Notre Dame Preparatory)
Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
Shrek the Musical Jr. (Desert Stages Theatre)
Urinetown (Desert Mountain High School)

Outstanding Costume Design:
Karen OíNeil for Shrek the Musical Jr. (Desert Stages Theatre)

Outstanding Set Design:
Pete Bish for Much Ado About Nothing (Greasepaint Youtheatre)
Jeff Dobbs for More Than Meets the Eye (Marcos de Niza Performing Arts)

Outstanding Choreography:
Cate Carlino, Erin Tarkington, Jordan Yampolsky for Back to the 80s (Desert Stages Theatre)

Outstanding Youth Orchestra:
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Chaparral Performing Arts)

Outstanding Musical Direction:
Curtis Moeller for Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Direction:
Lisa Barton and Angela Kriese for Shrek the Musical Jr. (Desert Stages Theatre)
Maureen Dias for Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
Colin Ross for The Producers (Greasepaint Youtheatre)

 

* ...And the additional Nominees are ... *

Outstanding Production:
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Chaparral Performing Arts)
Annie (Desert Stages Theatre)
Big Fish (Notre Dame Preparatory)
Legally Blonde (Marcos de Niza Performing Arts)
Much Ado About Nothing (Greasepaint Youtheatre)
Shrek the Musical Jr. (Desert Stages Theatre)
Urinetown (Desert Mountain High School)

Outstanding Production (Junior Division):
HONK! (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Lead Actor in a Musical:
Ian Biggane as JD in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
Cade Frankson as Shrek in Shrek the Musical Jr. (Desert Stages Theatre)
Nate Franzke as Will Bloom in Big Fish (Notre Dame Preparatory)
Ian Winters as Emmett in Legally Blonde (Marcos de Niza Performing Arts)

Outstanding Lead Actress in a Musical:
Jasmine Bassham as Elle Woods in Legally Blonde (Desert Stages Theatre)
Noa Gauthier as Olive Ostrovsky in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Chaparral Performing Arts)
Julia Gellman as Rona Lisa Perretti and Oliveís Mom in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Chaparral Performing Arts)
Cara Redding as Mabel in The Pirates of Penzance (Horizon High School)
Anna Sera as Sandra Bloom in Big Fish (Notre Dame Preparatory)
Peyton Woolf as Elle in Legally Blonde Jr. (Desert Stages Theatre)

Outstanding Lead Actor in a Play:
Hale Stewart as Benedick in Much Ado About Nothing (Greasepaint Youtheatre)
Matt Merritt as Romeo in Romeo and Juliet (Chaparral Theater Company)
Spencer Schor as Stanley Nichols in More Than Meets the Eye (Marcos de Niza Performing Arts)

Outstanding Lead Actress in a Play:
Ellie Hoffman as Juliet in Romeo and Juliet (Chaparral Theater Company)
Gabi Johnson as Alice Sycamore in You Canít Take It With You (Notre Dame Preparatory)
Abigail Runyon as Delia Coleman in One Slight Hitch (Chaparral Theater Company)

Outstanding Lead Actor (Junior Division):
Wyatt Eastman as Corey, Jr. in Back to the 80s (Desert Stages Theatre)
Andy Wissink as Ugly in HONK! (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Lead Actress (Junior Division):
Katie Brown as Ida in HONK! (Greasepaint Youtheatre)
Sydney Hassler as Annie in Annie (Desert Stages Theatre)
Rosamond Aaliyah Kuhlmann as Annie in Annie (Desert Stages Theatre)

Outstanding Supporting Actor (College Division):
Nicholas Hambruch as Ram in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Supporting Actor in a Musical:
Sawyer Bland as Franz in The Producers (Greasepaint Youtheatre)
Sam Ducey as Leaf Coneybear, Carl Dad in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Chaparral Performing Arts)
Ian Eller as Kurt in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
Jacob Emnett as Bill Sykes in Oliver! (Greasepaint Youtheatre)
Michael Goldstein as Caldwell B. Cladwell in Urinetown (Desert Mountain High School)
Sean Lillis as Roger in The Producers (Greasepaint Youtheatre)
Keegan Luther as Amos Calloway in Big Fish (Notre Dame Preparatory)
Clay Rollon as Kurt in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
Jeremy Yampolsky as Mr. Crocker in Back to the 80s (Desert Stages Theatre)

Outstanding Supporting Actress in a Musical:
Summer Beckman as Little Sally in Urinetown (Desert Mountain High School)
Katrina Butler as Paulette in Legally Blonde Jr. (Desert Stages Theatre)
Devany Dellis as Paulette in Legally Blonde (Marcos de Niza Performing Arts)
Gracie Doan as Josephine in Big Fish (Notre Dame Preparatory)
Sophia Drapeau as Martha in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
Briana Fleming as Vivienne in Legally Blonde (Marcos de Niza Performing Arts)
Judy Gadau as Pilar in Legally Blonde (Marcos de Niza Performing Arts)
Colleen Jacobson as Margot in Legally Blonde (Marcos de Niza Performing Arts)
Lauren Lord as Jenny Hill in Big Fish (Notre Dame Preparatory)
Niamh Murphy as Miss Brannigan in Back to the 80s (Desert Stages Theatre)
Julie Oommen as Logainne in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Chaparral Performing Arts)
Katie Rodin as Heather McNamara in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
Rebecca Steiner as Marcy Park in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Chaparral Performing Arts)
Greer Tornquist as Heather Duke in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
Gabby Vatistas as Heather Duke in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
Peyton Woolf as Tiffany in Back to the 80s (Desert Stages Theatre)
Breagh Watson as Nancy in Oliver! (Greasepaint Youtheatre)
Breagh Watson as Martha in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
Mercedes Zamora as Serena in Legally Blonde (Marcos de Niza Performing Arts)

Outstanding Supporting Actor (Junior Division):
Kyle Hoffmaster as Cat in HONK! (Greasepaint Youtheatre)
Zachary Astrowsky as Lord Farquaad in Shrek the Musical Jr. (Desert Stages Theatre)
Eric Orson as Drake in HONK! (Greasepaint Youtheatre)
Owen Stewart as Artful Dodger in Oliver! (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Supporting Actress (Junior Division):
Allie Angus as Lowbutt in HONK! (Greasepaint Youtheatre)
Abby Cardenas as Queenie in HONK! (Greasepaint Youtheatre)
Talia Novack as Lily St. Regis in Annie (Desert Stages Theatre)

Outstanding Supporting Actor in a Play:
Eric Flayton as Friar Laurence in Romeo and Juliet (Chaparral Theater Company)
Patrick Steward as Claudio in Much Ado About Nothing (Greasepaint Youtheatre)
Raphael Tomany as Mercutio in Romeo and Juliet (Chaparral Theater Company)

Outstanding Supporting Actress in a Play:
Allie Campina as Maude in More Than Meets the Eye (Marcos de Niza Performing Arts)
Talya Ginsberg as Verges in Much Ado About Nothing (Greasepaint Youtheatre)
Ellie Hoffman as Courtney Coleman in One Slight Hitch (Chaparral Theater Company)
Colleen Jacobson as Peggy in More Than Meets the Eye (Marcos de Niza Performing Arts)
Mercedes Zamora as Nora in More Than Meets the Eye (Marcos de Niza Performing Arts)

Outstanding Featured Actor in a Musical:
Hale Stewart as Mr. Sowerberry in Oliver! (Greasepaint Youtheatre)
Kyle Watkins as Hot Blades Harry in Urinetown (Desert Mountain High School)

Outstanding Featured Actress in a Musical:
Victoria Bennett as Brooke in Legally Blonde (Marcos de Niza Performing Arts)
Grace Carlson as Dragon in Shrek the Musical Jr. (Desert Stages Theatre)
Alek Rahman as Dragon in Shrek the Musical Jr. (Desert Stages Theatre)
Bailey Smith as Mrs. Fleming in Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
Ciara Walker as Little Becky Two Shoes in Urinetown (Desert Mountain High School)
Johnna Watson as Mrs. Sowerberry in Oliver! (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Ensemble:
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Chaparral Performing Arts)
Annie (Desert Stages Theatre)
Back to the 80s (Desert Stages Theatre)
Legally Blonde (Marcos de Niza Performing Arts)
Much Ado About Nothing (Greasepaint Youtheatre)
Oliver! (Greasepaint Youtheatre)
The Pirates of Penzance (Horizon High School)
The Producers (Greasepaint Youtheatre)
You Canít Take It With You (Notre Dame Preparatory)

Outstanding Ensemble (Junior Division):
HONK! (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Costume Design:
Ben Bozovich for The Producers (Greasepaint Youtheatre)
Dr. Julia Files for Big Fish (Notre Dame Preparatory)
Molly Gluzinski for Urinetown (Desert Mountain High School)
Karen OíNeil for Back to the 80s (Desert Stages Theatre)

Outstanding Lighting Design:
Ryan Terry for Broadway Under the Stars (Horizon High School)

Outstanding Set Design:
Ken Wilson for You Canít Take It With You (Notre Dame Preparatory)
Karina Bland for HONK! (Greasepaint Youtheatre)
Ken Wilson for Big Fish (Notre Dame Preparatory)

Outstanding Choreography:
Kathleen Brazie and Frances Goudelis for Big Fish (Notre Dame Preparatory)
Angela Kriese and Erin Tarkington for Shrek the Musical Jr. (Desert Stages Theatre)
Molly Lajoie for Oliver! (Greasepaint Youtheatre)
Tahlia Remer for Legally Blonde (Marcos de Niza Performing Arts)
Lauran Stanis for The Producers (Greasepaint Youtheatre)
Emily Starrett for Heathers: The Musical (Greasepaint Youtheatre)
HONK! (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Sound Design/Original Music:
JJ Corirossi for Broadway Under the Stars (Horizon High School)
Matt Stetler for Back to the 80s (Desert Stages Theatre)

Outstanding Hair/Makeup:
Asa Jordan for Urinetown (Desert Mountain High School)
Much Ado About Nothing (Greasepaint Youtheatre)

Outstanding Musical Direction:
Flora Mogerman for The Producers (Greasepaint Youtheatre)
Jennifer Moore for Urinetown (Desert Mountain High School)

Outstanding Direction:
Ed Como for The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Chaparral Performing Arts)
Ed Como for Romeo and Juliet (Chaparral Theater Company)
Jim Gradillas for HONK! (Greasepaint Youtheatre)
Allison Kluch for Broadway Under the Stars (Horizon High School)
Angela Kriese for Annie (Desert Stages Theatre)
Patrick McChesney for Legally Blonde (Marcos de Niza Performing Arts)
Marilyn Mumaw for Urinetown (Desert Mountain High School)
Jodie Weiss for Much Ado About Nothing (Greasepaint Youtheatre)
Bonnie Wilson for Big Fish (Notre Dame Preparatory)