National Youth Arts - ArtsDig - Resource for youth arts

2016 Awards  |  Previous National Youth Arts Awards  |  Yearbooks  | RSVP

Orange County   |  Westlake Village  |  San Diego-Canyon Crest Matinee  |  San Diego-Canyon Crest Evening  |  Monrovia  |  San Diego-Balboa  |  Northern California  |  Virginia   |   Arizona-Scottsdale   |   Arizona-East Valley   |   Eastern Regional-Matinee   |   Eastern Regional-Evening   |   Arizona-North Phoenix   |   Western Regional   |    Rocky Mountain 

2015 - 2016 11th Annual National Youth Arts Awards!
 
~ Northern California Ceremony ~ 
 
National Youth Arts is excited to begin announcing the winners of our 11th Annual National Youth Arts Awards to honor outstanding work by youth in the arts. This year more than 500 productions were considered for the awards, including shows from more than 160 different members in more than 70 cities spanning 15 states. For information on how to get involved, please click here.

This year's award winners were selected from nominations by a panel of more than 40 judges and reviewers. In addition to the youth who performed in schools and youth theatre companies, anyone age 18 and under who performed at a show reviewed by a judge was also considered for the NYA awards, as well as the adults who participated in the youth productions backstage (directors, set designers, costume designers, etc.) and guest adult performers in productions designed for youth. Thank you all for your incredible work and all the unforgettable entertainment over the past year!

The award winners will be formally presented with their awards on stage and nomination certificates will be available at the registration table for the additional nominees. The ceremonies honoring all of their accomplishments are held in different regions of the country including multiple ceremonies in Arizona, California, Colorado, and New York. If award winners can't make it to their ceremony, they might be able to attend one of the other ceremonies. We hope you can join us!

Rob Hopper
Facebook

Executive Director
National Youth Arts


Northern California Ceremony
RSVP 
NYA Awards
 | Nominees
Sunday, July 24
Registration begins @ 7:15 p.m.
Awards Presentation begins @ 8:00 p.m.
San Leandro Performing Arts Center
2250 Bancroft Avenue
San Leandro, CA 94577

Please click here for more details and ticket information

And the Winners are ...

Outstanding Production:
Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)

Outstanding Production (Junior Division):
Mary Poppins (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Guest Production:
Into the Woods (Marin Summer Theater)

Outstanding Lead Actor in a Musical:
Noah Fletcher as Beast in Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)

Outstanding Lead Actress in a Musical:
Emily Murray as Belle in Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)
Samantha Gorjanc as Jo March in Little Women (Archbishop Mitty)

Outstanding Lead Actor in a Play:
Kai Hynes as Robert in Boeing Boeing (Archbishop Mitty)
Lucas Kernan as Robert in Boeing Boeing (Archbishop Mitty)

Outstanding Lead Actress in a Play:
Dylann Loverro as Mrs. Boynton in Appointment With Death (Ellensburg High School)
Andrea Sanchez as Ishy, et al in Circus Olympus (Archbishop Riordan)

Outstanding Lead Actor (Junior Division):
Sam Fehr as Bert in Mary Poppins (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Lead Actress (Junior Division):
Rosemary Che as Mary Poppins in Mary Poppins (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Guest Actor:
Fernando Siu as Usnavi in In the Heights (Marin Summer Theater)

Outstanding Guest Actress:
Jessica LaFever as The Witch in Into the Woods (Marin Summer Theater)

Outstanding Lead Actor (College Division):
Massimo Cardarelli as The Baker in Into the Woods (Marin Summer Theater)

Outstanding Lead Actress (College Division):
Kailey Hewitt as The Baker’s Wife in Into the Woods (Marin Summer Theater)

Outstanding Supporting Actor (College Division):
Michel Benton Harris as Wolf/Cinderella’s Prince in Into the Woods (Marin Summer Theater)
Jeffrey Hyche as Benny in In the Heights (Marin Summer Theater)

Outstanding Supporting Actor in a Musical:
Ivan Bracy as Gaston in Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)
Jeremy Kaplan as Jack in Into the Woods (Marin Summer Theater)

Outstanding Supporting Actress in a Musical:
Emma Dapkus as Mrs. Potts in Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)
Emily Goes as Beth March in Little Women (Archbishop Mitty)
Bianca Gonzalez as Gilmer in Godspell (Archbishop Riordan)
Emma Spike-Neaman as Ms. Andrew in Mary Poppins (Throckmorton Youth Performers)
Samantha Thurmond as Little Red Ridinghood in Into the Woods (Marin Summer Theater)

Outstanding Supporting Actor (Junior Division):
Alex Chicas as Genie in Aladdin (Bancroft Musical Theatre)
Sean Nettleton as Jafar in Aladdin (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Supporting Actress (Junior Division):
Emma Nichols as Winifred Banks in Mary Poppins (Bancroft Musical Theatre)
Sarah Tholfson as Jane Banks in Mary Poppins (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Supporting Actor in a Play:
Tom Bellah as Colonel Carbury in Appointment With Death (Ellensburg High School)
Dominic Collantes as George Bernard Shaw in The Frogs (Archbishop Riordan)
J.P. Detweiler as Perseus, Eurystheus, Silenus in Circus Olympus (Archbishop Riordan)

Outstanding Supporting Actress in a Play:
Haley Anderson as Gabriella in Boeing Boeing (Archbishop Mitty)
Amelia Whitney as Gloria in Boeing Boeing (Archbishop Mitty)

Outstanding Featured Actress in a Musical (College Division):
Hannah Bloom as Elphaba in Defying Gravity (Marin Summer Theater)
Lili Gibson as Mrs. Corry in Mary Poppins (Throckmorton Youth Performers)

Outstanding Featured Actress in a Musical:
Priana Aquino as Pocahontas in Defying Gravity (Marin Summer Theater)
Christine Oczkus as Glinda in Defying Gravity (Marin Summer Theater)

Outstanding Featured Actress (Junior Division):
Adela Day-Rodriguez as Miss Andrew in Mary Poppins (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Featured Actor (Junior Division):
Maxwell Saponara as Sultan in Aladdin (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Ensemble:
Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)
Boeing Boeing (Archbishop Mitty)
Circus Olympus (Archbishop Riordan)

Outstanding Ensemble (Junior Division):
Mary Poppins (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Guest Ensemble:
Into the Woods (Marin Summer Theater)

Outstanding Costume Design:
Karen Brady for Little Women (Archbishop Mitty)

Outstanding Lighting Design:
Pamila Gray for Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)

Outstanding Set Design:
Jesse Vail and Warren Motten for Aladdin (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Choreography:
Whitney Janssen for Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)

Outstanding Sound Design/Original Music:
Cameron McNally for Into the Woods (Marin Summer Theater)

Outstanding Musical Direction:
Mark Barnard for Little Women (Archbishop Mitty)
Lauren Bevilacqua for Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)
Meghan McGovern for Mary Poppins (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Direction:
Andrea M. Gorham for Aladdin (Bancroft Musical Theatre)
Mason Kimont for Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)
Pat Nims for Into the Woods (Marin Summer Theater)
Valerie O’Riordan for Godspell (Archbishop Riordan)
Doug Santana for Little Women (Archbishop Mitty)

 

* ...And the additional Nominees are ... *

Outstanding Production (Junior Division):
Aladdin (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Lead Actor in a Musical:
Estefan Granucci as Xanthias in The Frogs (Archbishop Riordan)
Alex Perez as Dionysos in The Frogs (Archbishop Riordan)

Outstanding Lead Actor in a Play:
Colin Anderson as Bernard in Boeing Boeing (Archbishop Mitty)
Noah Fletcher as Bernard in Boeing Boeing (Archbishop Mitty)

Outstanding Lead Actress in a Play:
Bianca Gonzalez as Osina, et al in Circus Olympus (Archbishop Riordan)

Outstanding Lead Actor (Junior Division):
Kyle Herrera as Aladdin in Aladdin (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Lead Actress (College Division):
Hannah Bloom as Nina in In the Heights (Marin Summer Theater)

Outstanding Supporting Actor (College Division):
David Waterman as George Banks in Mary Poppins (Throckmorton Youth Performers)

Outstanding Supporting Actress (College Division):
Brittany Law as Cinderella in Into the Woods (Marin Summer Theater)
Melanie Macri as Vanessa in In the Heights (Marin Summer Theater)

Outstanding Supporting Actor in a Musical:
Jose Angulo as John the Baptist/Judas in Godspell (Archbishop Riordan)
Alexander Cortinas as Lumiere in Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)
Dillon DeVille as Rapunzel’s Prince in Into the Woods (Marin Summer Theater)
Dillon DeVille as Dominique/Fiyero in Defying Gravity (Marin Summer Theater)
Charlie Ibsen as Lefou in Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)

Outstanding Supporting Actress in a Musical:
Paige Decena as Amy March in Little Women (Archbishop Mitty)
Brenna McKinley as Aunt March in Little Women (Archbishop Mitty)
Elizabeth Merski as Joanne in Godspell (Archbishop Riordan)
Andrea Sanchez as Robin in Godspell (Archbishop Riordan)
Amelia Whitney as Meg March in Little Women (Archbishop Mitty)

Outstanding Supporting Actor (Junior Division):
Alex Chicas as George Banks in Mary Poppins (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Supporting Actress (Junior Division):
Emma Nichols as Iago in Aladdin (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Supporting Actor in a Play:
Madison McNeal as Jefferson Cope in Appointment With Death (Ellensburg High School)
Alex Perez as Echo 1, Herakles, Guard 1 in Circus Olympus (Archbishop Riordan)

Outstanding Supporting Actress in a Play:
Connie Curme as Gretchen in Boeing Boeing (Archbishop Mitty)
Paige Decena as Gloria in Boeing Boeing (Archbishop Mitty)
Piper Lewis as Gretchen in Boeing Boeing (Archbishop Mitty)
Alice Miller as Sarah King in Appointment With Death (Ellensburg High School)
Liv Monroy as Berthe in Boeing Boeing (Archbishop Mitty)
Shannon O’Hara as Berthe in Boeing Boeing (Archbishop Mitty)
Fiona Pestana as Gabriella in Boeing Boeing (Archbishop Mitty)

Outstanding Featured Actor in a Musical (College Division):
Fernando Siu as Quasimodo in Defying Gravity (Marin Summer Theater)

Outstanding Featured Actor in a Musical:
Darren Bucko as Charon in The Frogs (Archbishop Riordan)
Chris Linthacum as Maurice in Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)

Outstanding Featured Actress in a Musical:
Hannah Leonard as Robin in Defying Gravity (Marin Summer Theater)
Christine Oczkus as Rapunzel in Into the Woods (Marin Summer Theater)
Sophia Rodriguez as Madame de la Grande Bouche in Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)

Outstanding Featured Actress in a Play:
Gracie DeBattista as Athena in Circus Olympus (Archbishop Riordan)

Outstanding Ensemble:
Appointment With Death (Ellensburg High School)
Godspell (Archbishop Riordan)
Little Women (Archbishop Mitty)

Outstanding Ensemble (Junior Division):
Aladdin (Bancroft Musical Theatre)

Outstanding Guest Ensemble:
In the Heights (Marin Summer Theater)

Outstanding Costume Design:
Karen Brady for Beauty and the Beast (Archbishop Mitty)
Andrea M. Gorham for Aladdin (Bancroft Musical Theatre)
Andrea M. Gorham for Mary Poppins (Bancroft Musical Theatre)
Marina Nims for Into the Woods (Marin Summer Theater)

Outstanding Lighting Design:
Carrie Mullen for Into the Woods (Marin Summer Theater)

Outstanding Choreography:
Kate Kenyon for In the Heights (Marin Summer Theater)

Outstanding Direction:
Andrea M. Gorham for Mary Poppins (Bancroft Musical Theatre)
Doug Santana and Mark Johnson for Boeing Boeing (Archbishop Mitty)