National Youth Arts - ArtsDig - Resource for youth arts

2017 Awards  |  Previous National Youth Arts Awards  |  Yearbooks  | RSVP

Westlake Village   |  Los Angeles   |  Orange County   |  San Diego-Westview   |  La Jolla   |  Carlsbad  

2016 - 2017 Twelfth Annual National Youth Arts Awards!
 
~ California - San Diego Westview Ceremony ~ 
 
National Youth Arts is excited to begin announcing the winners of our 12th Annual National Youth Arts Awards to honor outstanding work by youth in the arts. This year more than 550 productions were considered for the awards, including shows from more 200 different members spanning 16 states. For information on how to get involved, please click here.

This year's award winners were selected from nominations by a panel of more than 50 judges and reviewers. In addition to the youth who performed in schools and youth arts companies, anyone age 18 and under who performed at a show reviewed by a judge was also considered for the NYA awards, as well as the adults who participated in the youth productions backstage (directors, set designers, costume designers, etc.) and guest adult performers in productions designed for youth. College artists are eligible for our University Arts (UniArts) Awards presented in conjunction with the National Youth Arts Awards. A few award-winning alumni include Tony Nominee Emily Skeggs [2008] (Broadway: Medium Alison in Fun Home, TV: Young Roma in When We Rise), Asher Angel [2013, '14, '15] (TV: Jonah Beck in Andi Mack), Brian Crum [2005] (TV: America's Got Talent finalist), Veronica Dunne [2011, '12, '13] (Broadway: Roxie in Chicago, TV: Marisa Clark in K.C. Undercover), Emma Howard [2011, '16] (Broadway: Hortensia in Matilda, Film: The Beguiled), Brennyn Lark [2011] (Broadway: Eponine in Les Mis), Ashley Park [2009] (Broadway: Tuptim in The King and I), and multiple-Grammy Nominee Ariana Grande [2009]

The award winners will be formally presented with their awards on stage and nomination certificates will be available at the registration table for the nominees. The ceremonies honoring all of their accomplishments are held in different regions of the country including multiple ceremonies in Arizona, California, Colorado, Virginia, and New York. If award winners can't make it to their ceremony, they might be able to attend one of the other ceremonies. Thank you all for your incredible work and all the unforgettable entertainment over the past year, and we hope you can join us!

Ceremony Portfolio for Agents: Award recipients and nominees are eligible for talent agency submissions. If you're interested in having NY and LA agents review your headshot/resume, please email them to rob@nationalyouththeatre.com. If any of the agencies are interested, you'll be contacted directly via the email on your resume. Reminder: Your resume should only have the email and cell of someone age 18 or over (your parent or guardian if under 18). 

Rob Hopper
Facebook

Executive Director
National Youth Arts


California - San Diego Westview Ceremony
RSVP 
NYA Awards
 | Nominees
Monday, June 19
Registration begins @ 6:45 p.m.
Awards Presentation begins @ 7:30 p.m.
Westview High School
13500 Camino del Sur
San Diego, CA 92129

Please click here for more details and ticket information

And the Winners are ...

Outstanding Production:
Anything Goes (Cathedral Catholic High School)
Sweet Charity (Canyon Crest Academy)

Outstanding Production (Junior Division):
The Lion King Jr. (Classical Academy)

Outstanding Choral Concert:
To Great Britain from Del Norte with Love (Del Norte High School)

Artist of the Year:
Jenna Viana (Reno Sweeney and Erma in Anything Goes @ Cathedral Catholic, Dorothy in The Wizard of Oz and Marian in The Music Man @ MET2)

Outstanding Lead Actor in a Musical:
Jonas McMullen as Ren McCormack in Footloose (Canyon Crest Academy)
Henry Pedersen as Billy Crocker in Anything Goes (Cathedral Catholic High School)
Alex Redd as Chad in All Shook Up (Classical Academy High School)
Wyatt Rhinehart as Beast in Beauty and the Beast (Center Stage Productions)

Outstanding Lead Actress in a Musical:
Cassie Bleher as Natalie/Ed in All Shook Up (Classical Academy High School)
Kate Delos Santos as Mulan in Mulan Jr. (Broadway Theatre Arts Academy)
Alyssa DeVries as Charity Hope Valentine in Sweet Charity (Canyon Crest Academy)
Natalie Hynes as Hope Harcourt in Anything Goes (Cathedral Catholic High School)
Audrey Linton as Kim in Bye Bye Birdie (Del Norte High School)
Emma Mansfield as Kim MacAfee in Bye Bye Birdie (Rancho Bernardo Community Presbyterian Church)
Emily Smedley as Reno Sweeney in Anything Goes (Cathedral Catholic High School)
Hailey Smith as Natalie/Ed in All Shook Up (Classical Academy High School)
Paige Talle as Rosie Alvarez in Bye Bye Birdie (Rancho Bernardo Community Presbyterian Church)

Outstanding Lead Actor in a Play:
Cameron Lee-Bellows as Romeo in Romeo and Juliet (Canyon Crest Academy)

Outstanding Lead Actress in a Play:
Aly Charfauros as Juliet in Romeo and Juliet (Canyon Crest Academy)
Marisa Montesi as MíLynn in Steel Magnolias (Westview Theatre)

Outstanding Lead Actor (Junior Division):
Luke Dane as William Barfee in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (ACT-San Diego)

Outstanding Supporting Actor in a Musical:
Sammie Lurie as Oscar Lindquist in Sweet Charity (Canyon Crest Academy)
Phillip Magin as Reverend Shaw Moore in Footloose (Canyon Crest Academy)
Michael Moroso as Zeke/Lion in The Wizard of Oz (MET2-Covina)
Izaiah Rhinehart as Lumiere in Beauty and the Beast (Center Stage Productions)

Outstanding Supporting Actress in a Musical:
Anna Bahen as Logainne Schwartzandgrubinierre in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (ACT-San Diego)
Lauren Cotner as Lorraine in All Shook Up (Westview Theatre)
Madi Rae DiPietro as Rusty in Footloose (Canyon Crest Academy)
Mya Feiga as Cowardly Lion in The Wizard of Oz (Center Stage Productions)
Salima Gangani as Sylvia in All Shook Up (Classical Academy High School)
Ella Levinson as Gertrude in Seussical (Broadway Theatre Arts Academy)
Avery-Claire Nugent as Nikki in Sweet Charity (Canyon Crest Academy)
Lou Rasse as Marcy Park in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (ACT-San Diego)
Emily Smedley as Erma Latour in Anything Goes (Cathedral Catholic High School)

Outstanding Supporting Actor (Junior Division):
Hunter Smith as Timon in The Lion King Jr. (Classical Academy)

Outstanding Supporting Actress (Junior Division):
Ella Crane as Ursula in The Little Mermaid Jr. (Bernardo Heights Middle School)
Tori Hitchcock as Rafiki in The Lion King Jr. (Classical Academy)
Tori Hitchcock as Glinda in The Wizard of Oz (Classical Academy)
Tess Maretz as Logainne Schwartzandgrubinierre in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (ACT-San Diego)
Karsyn Pearce as Lion in The Wizard of Oz (Classical Academy)
Madden Pearce as Nala in The Lion King Jr. (Classical Academy)
Carlie Smith as Wicked Witch in The Wizard of Oz (Classical Academy)
Jessica Wax as Mayzie La Bird in Seussical (Bernardo Heights Middle School)
Eliza Wenger as Glinda in The Wizard of Oz (MET2-Poway)

Outstanding Supporting Actress in a Play:
Sophie Cobarrubia as Ouiser in Steel Magnolias (Westview Theatre)
Shaina Horstmann as Brooke Ashton in Noises Off (Westview Theatre)

Outstanding Supporting Actress (College Division):
Carley Rhinehart as Alene in The Third Wave (Patio Playhouse)

Outstanding Featured Actress (Junior Division):
Gia Kennedy as Amaryllis in The Music Man Jr. (MET2-Poway)

Outstanding Ensemble:
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (ACT-San Diego)
All Shook Up (Classical Academy High School)
All Shook Up (Westview Theatre)
Footloose (Canyon Crest Academy)
Romeo and Juliet (Canyon Crest Academy)
The Third Wave (Patio Playhouse)
The Wizard of Oz (MET2-Covina)
The Wizard of Oz (MET2-Poway)

Outstanding Ensemble (Junior Division):
The Lion King Jr. (Classical Academy)

Outstanding Costume Design:
Julie Cataline for The Lion King Jr. (Classical Academy)

Outstanding Set Design:
Alex Luong for Steel Magnolias (Westview Theatre)

Outstanding Choreography:
Chelsea Lapp for Anything Goes (Cathedral Catholic High School)

Outstanding Hair/Makeup Design:
Rocio Loyola for The Lion King Jr. (Classical Academy)

Outstanding Youth Orchestra:
All Shook Up (Westview Theatre)
Footloose (Canyon Crest Academy)

Outstanding Musical Direction:
Andy Ingersoll and Katie Wilson for Anything Goes (Cathedral Catholic High School)

Outstanding Direction:
Lori Grimes for The Lion King Jr. (Classical Academy)
Leigh Scarritt for Sweet Charity (Canyon Crest Academy)

 

* ...And the additional Nominees are ... *

Outstanding Production:
All Shook Up (Classical Academy High School)
All Shook Up (Westview Theatre)
Footloose (Canyon Crest Academy)
Mulan Jr. (Broadway Theatre Arts Academy)
Romeo and Juliet (Canyon Crest Academy)
She Kills Monsters (Canyon Crest Academy)
Steel Magnolias (Westview Theatre)
The Wizard of Oz (MET2-Covina)
The Wizard of Oz (MET2-Poway)

Outstanding Lead Actor in a Musical:
Ben Carter as Albert in Bye Bye Birdie (Del Norte High School)
Henry Pedersen as Archibald Craven in The Secret Garden (Cathedral Catholic High School)
Joey Polloreno as Troy Bolton in High School Musical (Broadway Theatre Arts Academy)
Brendan Pyle as Chad in All Shook Up (Westview Theatre)
Wyatt Rhinehart as Chad in All Shook Up (Center Stage Productions)

Outstanding Lead Actress in a Musical:
Ciara Atencio as Mulan in Mulan Jr. (Patio Playhouse)
Emma Filley as Mary in The Secret Garden (Cathedral Catholic High School)
Sydney Gerlach as Olive Ostrovsky in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (ACT-San Diego)
Merinda Gillette as Belle in Beauty and the Beast (Center Stage Productions)
Caitlin Groome as Olive Ostrovsky in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (ACT-San Diego)
Ella Levinson as Gabriella Montez in High School Musical (Broadway Theatre Arts Academy)
Lamia Mansur as Rosie in Bye Bye Birdie (Del Norte High School)
Marisa Montesi as Natalie in All Shook Up (Westview Theatre)
Avery-Claire Nugent as Ariel Moore in Footloose (Canyon Crest Academy)

Outstanding Lead Actor in a Play:
Andrew Alexander as Robin Hood in One-Acts: Robin Hood (Del Norte High School)

Outstanding Lead Actress in a Play:
Jordan Anichini as Tilly Evans in She Kills Monsters (Canyon Crest Academy)
Rachel Bear as Agnes Evans in She Kills Monsters (Canyon Crest Academy)
Sophie Cobarrubia as Dotty Otley in Noises Off (Westview Theatre)
Amiet Scheidegger as Shelby in Steel Magnolias (Westview Theatre)
Mila Stojkoski as Clairee in Steel Magnolias (Westview Theatre)

Outstanding Lead Actor (Junior Division):
Evan Calles as Simba in The Lion King Jr. (Classical Academy)

Outstanding Lead Actress (Junior Division):
Olive Benito as The Cat in the Hat in Seussical (Bernardo Heights Middle School)
Julia Clark as Dorothy in The Wizard of Oz (Classical Academy)
Haley Josten as Elle Woods in Legally Blonde (Black Mountain Middle School)
Madden Pearce as Dorothy in The Wizard of Oz (Classical Academy)
Carolynn Rui as Ariel in The Little Mermaid Jr. (Bernardo Heights Middle School)

Outstanding Guest Actor:
Steve Bourasa as Lion in The Wizard of Oz (MET2-Poway)
Antonio Viana as Wizard in The Wizard of Oz (MET2-Poway)

Outstanding Lead Actress (College Division):
Samantha Steinberg as Belle in Beauty and the Beast (Patio Playhouse)

Outstanding Supporting Actress (College Division):
Brianca Renfro as Scarecrow in The Wizard of Oz (MET2-Poway)

Outstanding Supporting Actor in a Musical:
Noah Filley as Moonface Martin in Anything Goes (Cathedral Catholic High School)
Nicholas Samuel Garcia as Lord Evelyn Oakleigh in Anything Goes (Cathedral Catholic High School)
Sammie Lurie as Willard Hewitt in Footloose (Canyon Crest Academy)
Jonas McMullen as Vittorio Vidal in Sweet Charity (Canyon Crest Academy)
Jacob Morilak as Chip Tolentino in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (ACT-San Diego)
Nicky Redd as Dennis in All Shook Up (Classical Academy High School)
Jack Setran as Dennis in All Shook Up (Westview Theatre)
Jack Radunsky as Dennis in All Shook Up (Center Stage Productions)
Patrick Resolme as Sheng in Mulan Jr. (Broadway Theatre Arts Academy)
Adam Sussman as Herman in Sweet Charity (Canyon Crest Academy)

Outstanding Supporting Actress in a Musical:
Maddie Aldecoa as Martha in The Secret Garden (Cathedral Catholic High School)
Claire Andolina as Mayor Mathilda in All Shook Up (Classical Academy High School)
Nadiya Atkinson as Ursula in Sweet Charity (Canyon Crest Academy)
Ellie Barrett as Miss Sandra in All Shook Up (Center Stage Productions)
Magenta Brown as Carmen in Sweet Charity (Canyon Crest Academy)
Aly Charfauros as Wendy Jo in Footloose (Canyon Crest Academy)
Sophie Cobarrubia as Sylvia in All Shook Up (Westview Theatre)
Sarah Henwood as Miss Sandra in All Shook Up (Westview Theatre)
Natalie Hynes as Lily in The Secret Garden (Cathedral Catholic High School)
Tina Joshi as Matilda Hyde in All Shook Up (Westview Theatre)
Megan Kolod as Lorraine in All Shook Up (Classical Academy High School)
Jade Mazurkiewicz as Helene in Sweet Charity (Canyon Crest Academy)
Ehvinny Mora as Wicked Witch in The Wizard of Oz (MET2-Covina)
Heaven Nunez as Scarecrow in The Wizard of Oz (MET2-Covina)
Eevie Perez as Urleen in Footloose (Canyon Crest Academy)
Eevie Perez as Daddy in Sweet Charity (Canyon Crest Academy)
Brooke Henderson as Marcy Park in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (ACT-San Diego)
Ali Rohrbaugh as Mayor Matilda in All Shook Up (Classical Academy High School)

Outstanding Supporting Actor (Junior Division):
Darrick Ballou as Scarecrow in The Wizard of Oz (Classical Academy)
Benjamin Broide as Young Simba in The Lion King Jr. (Classical Academy)
Jackson Hayes as Scar in The Lion King Jr. (Classical Academy)
Drew McMullen as Leaf Coneybeard in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (ACT-San Diego)
Blake Riley as Pumbaa in The Lion King Jr. (Classical Academy)
Bradley Schulze as Lion in The Wizard of Oz (Classical Academy)
Asher Terrell as Pumba in The Lion King Jr. (Classical Academy)
Aidon Suggett as Scar in The Lion King Jr. (Classical Academy)

Outstanding Supporting Actress (Junior Division):
Isabelle Bautista as Gertrude in Seussical (Broadway Theatre Arts Academy) 
Kailin Binswanger as Jojo in Seussical (Bernardo Heights Middle School)
Mia Brion-Reed as Mushu in Mulan Jr. (Broadway Theatre Arts Academy)
McLain Crawford as Zazu in The Lion King Jr. (Classical Academy)
Alyson Gerchufsky as Mushu in Mulan Jr. (Broadway Theatre Arts Academy) 
Carly Newbanks as Flounder in The Little Mermaid Jr. (Bernardo Heights Middle School)
Christina Rawson as Scarecrow in The Wizard of Oz (Classical Academy)
Carolyn Rui as Gertrude McFuzz in Seussical (Bernardo Heights Middle School)
Averie Sargent as Wicked Witch in The Wizard of Oz (Classical Academy)

Outstanding Supporting Actor in a Play:
Scott Bedford as Robert in The Third Wave (Patio Playhouse)
Philip Magin as Mercutio in Romeo and Juliet (Canyon Crest Academy)
Izaiah Rhinehart as Ezc in The Third Wave (Patio Playhouse)
Wyatt Rhinehart as Bomber in The Third Wave (Patio Playhouse)
Grant Ritchie as Friar Laurence in Romeo and Juliet (Canyon Crest Academy)

Outstanding Supporting Actress in a Play:
Audrey Linton as Prince Howard in One-Acts: Robin Hood (Del Norte High School)
Ally Martin as Benvolio in Romeo and Juliet (Canyon Crest Academy)
Ali Rohrbaugh as Wendy in The Third Wave (Patio Playhouse)
Paige Townsend as Alicia in The Third Wave (Patio Playhouse)
Sara Tor as Nurse in Romeo and Juliet (Canyon Crest Academy)

Outstanding Featured Actor in a Musical:
Tate Haynes as Lounge Singer in Anything Goes (Cathedral Catholic High School)
Caleb Hurbon as Sheriff Earl in All Shook Up (Classical Academy High School)
Jack Radunsky as LeFou in Beauty and the Beast (Center Stage Productions)

Outstanding Featured Actor in a Play:
Theo Zelkind as Orcus in She Kills Monsters (Canyon Crest Academy)

Outstanding Featured Actress in a Musical:
Ciara Atencio as Madame de la Grande Bouche in Beauty and the Beast (Center Stage Productions)
Elan Tulberg as Ethel McCormick in Footloose (Canyon Crest Academy)

Outstanding Featured Actress (Junior Division):
Anna Jacobsen as Munchkin Mayor in The Wizard of Oz (MET2-Poway)
Sophie Maretz as Michelle Mahoney in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (ACT-San Diego)
Peyton Jaro as Coroner in The Wizard of Oz (MET2-Poway)
Sophia Ott as Coroner in The Wizard of Oz (MET2-Poway)
Sophia Ott as Amaryllis in The Music Man Jr. (MET2-Poway)
Alyssa Palmer as Chutney in Legally Blonde (Black Mountain Middle School)
Julia Potter as Barrister in The Wizard of Oz (MET2-Poway)
Emma Ragen as Michelle Mahoney in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (ACT-San Diego)
Jessica Wax as Guard in The Wizard of Oz (MET2-Poway)
Eliza Wenger as Zaneeta in The Music Man Jr. (MET2-Poway)

Outstanding Featured Actor (Junior Division):
Noah Negron as Winthrop in The Music Man Jr. (MET2-Poway)
Aidon Suggett as Professor Marvel/Wizard of Oz in The Wizard of Oz (Classical Academy)

Outstanding Student Film:
Alyssa DeVries for Emerson College Comedy Audition 2016

Outstanding Ensemble:
Anything Goes (Cathedral Catholic High School)
Bye Bye Birdie (Del Norte High School)
The Music Man Jr. (MET2-Poway)
The Secret Garden (Cathedral Catholic High School)
Sweet Charity (Canyon Crest Academy)
The Wizard of Oz (Center Stage Productions)

Outstanding Ensemble (Junior Division):
The Little Mermaid Jr. (Bernardo Heights Middle School)
The Wizard of Oz (Classical Academy)

Outstanding Costume Design:
Mandy LaRowe for Sweet Charity (Canyon Crest Academy)
Sheila Resolme for Mulan Jr. (Broadway Theatre Arts Academy)
Katie Wilson, Kelle Webb, and Lauren Allvord for Anything Goes (Cathedral Catholic High School)
All Shook Up (Classical Academy High School)

Outstanding Set Design:
Rick Deussen for All Shook Up (Classical Academy High School)
Vince Jolley and Kathy Rote for The Lion King Jr. (Classical Academy)
Noises Off (Westview Theatre)

Outstanding Choreography:
Kat Baker for All Shook Up (Classical Academy High School)
Max Cadillac for Sweet Charity (Canyon Crest Academy)
Donny Gersonde for All Shook Up (Westview Theatre)
Jordan Hall Campbell for Mulan Jr. (Broadway Theatre Arts Academy)
Shirley Johnston for Footloose (Canyon Crest Academy)
Kraig Kidd-Dragula for The Lion King Jr. (Classical Academy)

Outstanding Sound Design/Original Music:
Justin Fry for The Lion King Jr. (Classical Academy)
All Shook Up (Westview Theatre)

Outstanding Hair/Makeup:
All Shook Up (Westview Theatre)

Outstanding Youth Orchestra:
Anything Goes (Cathedral Catholic High School)
Bye Bye Birdie (Del Norte High School)

Outstanding Musical Direction:
Chaz Cabrera for Sweet Charity (Canyon Crest Academy)
Jordan Hall Campbell for High School Musical (Broadway Theatre Arts Academy)
Jordan Hall Campbell for Mulan Jr. (Broadway Theatre Arts Academy)
Rayme Sciaroni for Footloose (Canyon Crest Academy)
Crystal Stone for All Shook Up (Westview Theatre)
Steel Magnolias (Westview Theatre)

Outstanding Direction:
Ira Bauer-Spector for The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (ACT-San Diego)
Geoffrey A. Cox for The Third Wave (Patio Playhouse)
Steve Lipinsky for Romeo and Juliet (Canyon Crest Academy)
Jeannine Marquie for Footloose (Canyon Crest Academy)
Paul Stine for The Wizard of Oz (Center Stage Productions)
Robert Townsend for Steel Magnolias (Westview Theatre)
Katie Wilson for Anything Goes (Cathedral Catholic High School)