National Youth Arts - ArtsDig - Resource for youth arts

2018 Awards  |  Previous National Youth Arts Awards  | RSVP

Burbank   |  Canyon Crest-Matinee   |  Canyon Crest-Evening   |  Anaheim   |  Covina   |  La Jolla   |  AZ East Valley   |  Scottsdale   |  Virginia   |  Eastern Regional-Matinee   |  Eastern Regional-Evening  

2017 - 2018 Thirteenth Annual National Youth Arts Awards!
 
~ San Diego - Canyon Crest Matinee Ceremony ~ 
 
National Youth Arts is excited to begin announcing the winners of our 13th Annual National Youth Arts Awards to honor outstanding work by youth in the arts. This year more than 600 productions were considered for the awards, including shows from more 220 different members spanning 17 states & the UK. For information on how to get involved, please click here.

This year's award winners were selected from nominations by a panel of more than 50 judges and reviewers. In addition to the youth who performed in schools and youth arts companies, anyone age 18 and under who performed at a show reviewed by a judge was also considered for the NYA awards, as well as the adults who participated in the youth productions backstage (directors, set designers, costume designers, etc.) and guest adult Performances in productions designed for youth. College artists are eligible for our University Arts (UniArts) Awards presented in conjunction with the National Youth Arts Awards. Thank you all for your incredible work and all the unforgettable entertainment over the past year!

The award winners will be formally presented with their awards on stage and nomination certificates will be available at the registration table for the nominees. The ceremonies honoring all of their accomplishments are held in different regions of the country including multiple ceremonies in Arizona, California, Colorado, New York, and Virginia. A few award-winning alumni include Tony Nominees Ashley Park [2009] (Broadway: Gretchen in Mean Girls, Tuptim in The King & I) and Emily Skeggs [2008] (Broadway: Medium Alison in Fun Home, TV: Young Roma in When We Rise), Asher Angel [2013, '14, '15] (Film: Billy Batson in Shazam!, TV: Jonah Beck in Andi Mack), Jackie Foster [2010, '12, '13, '14] (TV: The Voice Semifinalist), Brian Crum [2005] (TV: America's Got Talent finalist), Veronica Dunne [2011, '12, '13] (Broadway: Roxie in Chicago, TV: Marisa Clark in K.C. Undercover), Carolyn Braver [2007, '08] (Broadway: Pearl in The Iceman Cometh), Kyle Selig [2010] (Broadway: Aaron in Mean Girls), Emma Howard [2011, '16, '17] (Broadway: Hortensia in Matilda, Film: The Beguiled), Brennyn Lark [2011] (West End: Deena Jones in Dreamgirls, Broadway: Eponine in Les Mis), and multiple-Grammy Nominee Ariana Grande [2009].

If award winners can't make it to their ceremony, they might be able to attend one of the other ceremonies. Thank you all for your incredible work and all the unforgettable entertainment over the past year, and we hope you can join us!

Ceremony Portfolio for Agents: Award recipients and nominees are eligible for talent agency submissions. If you're interested in having NY and LA agents review your headshot/resume, please email them to rob@nationalyouththeatre.com. If any of the agencies are interested, you'll be contacted directly via the email on your resume. Reminder: Your resume should only have the email and cell of someone over the age of 18 (your parent or guardian). 

Rob Hopper
Facebook
Instagram

Executive Director
National Youth Arts


San Diego - Canyon Crest Matinee Ceremony
RSVP 
NYA Awards | Nominees

Saturday, June 9
Registration begins @ 1:15 p.m.
Awards Presentation begins @ 2:00 p.m.
Canyon Crest Academy
5951 Village Center Loop Road
San Diego, CA 92130

Please click here for more details and ticket information

And the Winners are ...

Outstanding Production:
The Addams Family (Carlsbad Community Theatre)
American Idiot
(Mission Hills High School)
Chicago (San Dieguito Academy)
Legally Blonde (Moonlight Youth Theatre)
Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)
Once On This Island (Pacific Ridge School)

Artist of the Year:
Madeline Edwards (Elle in Legally Blonde and Olive in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee @ Moonlight Youth Theatre, Janet in The Drowsy Chaperone @ Classical Academy High School)
Hannah LeBeau (Belle in Beauty and the Beast @ Ovation Theatre, Asaka in Once On This Island and Veta Louise Simmons in Harvey @ Pacific Ridge School)

Outstanding Lead Performance in a Musical:
Ellie Barrett as Morticia in The Addams Family (Carlsbad Community Theatre)
Myles Davis as The Beast in Beauty and the Beast Jr. (Blue Rose Theatre Project & Sing Your Song)
Cassidy Finch as Elle Woods in Legally Blonde (Vista Murrieta High School)
Jonathan Garis as Gomez Addams in The Addams Family (Carlsbad Community Theatre)
Avalon Greenberg Call as Ariel in Footloose (Sage Creek High School)
Scotty Herrera as William Barfee in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Moonlight Youth Theatre)
Solana Husband as Hope Cladwell in Urinetown (Temecula Valley High School)
Marlowe Morris as Wednesday Addams in The Addams Family (Carlsbad Community Theatre)
Rocco Polanco as Jean Valjean in Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)
Reece J. Ryden as Johnny in American Idiot (Mission Hills High School)
Lydia Schmidt as Doralee Rhodes in 9 to 5 (Carlsbad High School)
Ella Shreiner as Ti Moune/Storyteller in Once On This Island (Pacific Ridge School)
Jenna Steinberg as Roxie Hart in Chicago (San Dieguito Academy)
Cole Studebaker as Captain Von Trapp in The Sound of Music (Vista High School)
Zach Voss as Prince Eric in The Little Mermaid (Temecula Performing Arts Company)

Outstanding Lead Performance in a Play:
Leah Barlage as Bunny in The House of Blue Leaves (Chaparral High School)
Nick Hamparyan as Elwood P. Dowd in Harvey (Pacific Ridge School)
Isabella King as Annie Sullivan in The Miracle Worker (Mission Hills High School)
Gavin Martin as John Proctor in The Crucible (Vista Murrieta High School)
Gavin Powell as Artie in The House of Blue Leaves (Chaparral High School)

Outstanding Lead Performance (Junior Division):
Megan Clardy as Cat in the Hat in Seussical Jr. (Santa Fe Christian Middle School)
Kylie Kennard as Gertrude in Seussical Jr. (Santa Fe Christian Middle School)
Brynn Schneider as Ariel in The Little Mermaid (Temecula Performing Arts Company)

Outstanding Supporting Performance in a Musical:
Skylar Belice as Fantine in Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)
Trevor Brown as Inspector Javert in Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)
Kaylee Cook as Little Sally in Urinetown (Temecula Valley High School)
Elora Dannan as Cosette in Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)
Audrey Deubig as Ladybug in James and the Giant Peach (Moonlight Youth Theatre)
Matthew Goates as Marius in Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)
Dashiell Gregory as Billy Flynn in Chicago (San Dieguito Academy)
Jacob Morilak as Gaston in Beauty and the Beast Jr. (Blue Rose Theatre Project & Sing Your Song)
Aubrie Pache as Fantine in Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)
Rocco Polanco as Callahan in Legally Blonde (Moonlight Youth Theatre)
Anastasia Ray as Bothvar the Fork-Splitter in Yo, Vikings! (The Theatre School @ NCRT)
Dylan Robb as Igor in Young Frankenstein (Chaparral High School)
Theo Mac Zelkind as Lumiere in Beauty and the Beast Jr. (Blue Rose Theatre Project & Sing Your Song)

Outstanding Supporting Performance in a Play:
Kailey Bosna as Abigail Williams in The Crucible (Vista Murrieta High School)
Grace Guy as Myrtle Wilson in The Great Gatsby (Temecula Valley High School)
Karina Hull as Helena in A Midsummer Night’s Dream (The Theatre School @ NCRT)
Cailey Tunnell as Mary Warren in The Crucible (Temecula Valley High School)

Outstanding Supporting Performance (Junior Division):
Emme Roberts as Mayzie in Seussical Jr. (Santa Fe Christian Middle School)
Catalina Zelles as Colin Craven in The Secret Garden (The Theatre School @ NCRT)

Outstanding Featured Performance in a Musical:
Alondra Alvarez as Enjolras in Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)
Tea Carpenter as Gaelen in Legally Blonde (Moonlight Youth Theatre)

Outstanding Featured Performance (Junior Division):
Keegan McGowan as Gavroche in Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)

Outstanding Student Film:
Griffin Douglass, Jules Bennett, Ryan Rodriguez and Kelsey Wickenhiser for We’re Here for You (Santa Fe Christian School)

Outstanding Ensemble:
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Moonlight Youth Theatre)
And Then There Were None (Santa Fe Christian School)
Beauty and the Beast Jr. (Blue Rose Theatre Project & Sing Your Song)
Urinetown (Temecula Valley High School)

Outstanding Ensemble (Junior Division):
Seussical Jr. (Santa Fe Christian Middle School)

Outstanding Costume Design:
Meiko Alexander for The Addams Family (Carlsbad Community Theatre)

Outstanding Musical Direction:
Benjamin Goniea for Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)

Outstanding Direction:
Jake Bradford for The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Moonlight Youth Theatre)
Dana S. Carr for The Miracle Worker (Mission Hills High School)
Brad Golden for Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)
Fredreka Irvine for Once On This Island (Pacific Ridge School)
Rachael VanWormer for The Secret Garden (The Theatre School @ NCRT)

 

* ...And the additional Nominees are ... *

Outstanding Production:
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Moonlight Youth Theatre)
Footloose (Sage Creek High School)
Legally Blonde (Vista Murrieta High School)
A Midsummer Night’s Dream (The Theatre School @ NCRT)
The Secret Garden (The Theatre School @ NCRT)

Outstanding Guest Production:
The Little Mermaid (Temecula Performing Arts Company)

Outstanding Lead Performance in a Musical:
Jake Bradford as Emmett Forrest in Legally Blonde (Moonlight Youth Theatre)
Zander Co'vaughn Gallardo as Will in American Idiot (Mission Hills High School)
Olivia Hussey as Velma Kelly in Chicago (San Dieguito Academy)
Grace Kellett as Violet Newstead in 9 to 5 (Carlsbad High School)
Gavin Martin as Emmett Forrest in Legally Blonde (Vista Murrieta High School)
Christian Ruiz as Frederick Frankenstein in Young Frankenstein (Chaparral High School)
Ava Sarnowski as Ariel in The Little Mermaid (Temecula Performing Arts Company)
Lydia Schmidt as Rona Lisa Peretti in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Moonlight Youth Theatre)
Maddy Taticzek as Officer Lockstock in Urinetown (Temecula Valley High School)
Riley Waterman as Bobby Strong in Urinetown (Temecula Valley High School)

Outstanding Lead Performance in a Play:
Lucas Grimwade as Nick Carraway in The Great Gatsby (Temecula Valley High School)
Lucas Grimwade as John Proctor in The Crucible (Temecula Valley High School)
Solona Husband as Elizabeth Proctor in The Crucible (Temecula Valley High School)
Kayla Jarry as Elvira in Blithe Spirit (Chaparral High School)
Emily Ramos as Daisy Buchanan in The Great Gatsby (Temecula Valley High School)
Dylan Robb as Charles Condomine in Blithe Spirit (Chaparral High School)
Andrea Rotheram as Helen Keller in The Miracle Worker (Mission Hills High School)
Jake Wade as Jay Gatsby in The Great Gatsby (Temecula Valley High School)

Outstanding Lead Performance (Junior Division):
Jace Febo as Prince Eric in The Little Mermaid (Temecula Performing Arts Company)
Sade Frame as Emma Katz in Yo, Vikings! (The Theatre School @ NCRT)
Curran Morris as Peter Pan in Peter Pan Jr. (Carlsbad Community Theatre)
Chloe Rayners as JoJo in Seussical Jr. (Santa Fe Christian Middle School)
Abriela Rodriguez as Wendy Darling in Peter Pan Jr. (Carlsbad Community Theatre)
Hailey Topolovac as Mary Lennox in The Secret Garden (The Theatre School @ NCRT)
Sam Nalick as Ralphie in A Christmas Story: The Musical (Temecula Performing Arts Company)

Outstanding Lead Performance (College Division):
Sittichai Chaiyahat as Joe Pendleton in Heaven Can Wait (Mira Costa College Theatre)
Alexa Emmenegger as Bette Logan in Heaven Can Wait (Mira Costa College Theatre) 

Outstanding Supporting Performance in a Musical:
Sean Barrett as Leaf Coneybear in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Moonlight Youth Theatre)
Evelyn Berry as Cosette in Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)
Emilie Betke as Penelope Pennywise in Urinetown (Temecula Valley High School)
Delaney Downs as Winifred in Mary Poppins (Santa Fe Christian)
Nick Hamparyan as Daniel/Storyteller in Once On This Island (Pacific Ridge School)
Ryan Harazim as Reverend Shaw Moore in Footloose (Sage Creek High School)
Alexa Lugo as Elizabeth in Young Frankenstein (Chaparral High School)
Seth McLaughline as Caldwell B. Cladwell in Urinetown (Temecula Valley High School)
Akayla Miller as Whatsername in American Idiot (Mission Hills High School)
Cassie Nesbit as Fester in The Addams Family (Carlsbad Community Theatre)
Kaylee Page as Paulette in Legally Blonde (Vista Murrieta High School)
Aaron Schroen as George Banks in Mary Poppins (Santa Fe Christian)
Maria Tenereillo as Paulette in Legally Blonde (Moonlight Youth Theatre)
Kekoa Vierra as Eponine in Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)
Gabrielle Wade as Scuttle in The Little Mermaid (Temecula Performing Arts Company)
Dylan Wager as Warner Huntington III in Legally Blonde (Vista Murrieta High School)
Annie Welch as Eponine in Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)
Amara Young as Vice Principal Panch in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Moonlight Youth Theatre)

Outstanding Supporting Performance in a Play:
Cole Harvey as Tom Buchanan in The Great Gatsby (Temecula Valley High School)
Ian O’Connell as Captain Keller in The Miracle Worker (Mission Hills High School)
Christian Payne as Archibald Craven in The Secret Garden (The Theatre School @ NCRT)
Christian Payne as Lysander in A Midsummer Night’s Dream (The Theatre School @ NCRT)
Mylah Reyes as Jordan Baker in The Great Gatsby (Temecula Valley High School)
Jennifer Richards as Hermia in A Midsummer Night’s Dream (The Theatre School @ NCRT)
Madie White as Abigail Williams in The Crucible (Temecula Valley High School)

Outstanding Supporting Performance (Junior Division):
Kaitlyn Carlson as Flounder in The Little Mermaid (Temecula Performing Arts Company)
Olivia Drucker as Mrs. Darling in Peter Pan Jr. (Carlsbad Community Theatre)
Dylan Enger as Smee in Peter Pan Jr. (Carlsbad Community Theatre)
Kody Enger as Captain Hook in Peter Pan Jr. (Carlsbad Community Theatre)
Abriela Rodriquez as Pugsley Addams in The Addams Family (Carlsbad Community Theatre)
Maddie Stuart as Flounder in The Little Mermaid (Temecula Performing Arts Company)
Reese Webster as Scuttle in The Little Mermaid (Temecula Performing Arts Company)

Outstanding Featured Performance in a Musical:
Sarah Bennett as Margot in Legally Blonde (Vista Murrieta High School)
Aquila Ewald as Serena in Legally Blonde (Moonlight Youth Theatre)
Jack Hutchens as Nikos in Legally Blonde (Vista Murrieta High School)
Isabelle McKelvey as Little Becky Two-Shoes in Urinetown (Temecula Valley High School)
Anna Milnes as Frau Schmidt in The Sound of Music (Vista High School)
Dean Reynolds as Victor Von Frankenstein/Blind Hermit in Young Frankenstein (Chaparral High School)
Lydia Schmidt as Margot in Legally Blonde (Moonlight Youth Theatre)
Jillian Strattman as Liz in Chicago (San Dieguito Academy)
Jordan Watson as Old Man Strong in Urinetown (Temecula Valley High School)
Iris Zietlow as Serena in Legally Blonde (Vista Murrieta High School)

Outstanding Featured Performance in a Play:
Emilie Betke as Tituba in The Crucible (Temecula Valley High School)

Outstanding Featured Performance (Junior Division):
Olivia Burer as Mrs. Mayor in Seussical Jr. (Santa Fe Christian Middle School)
Zoe Quirin as Nana/Crocodile in Peter Pan Jr. (Carlsbad Community Theatre)
Jasmine Papazian as Young Cosette in Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)
Amelia Shelhamer as Sour Kangaroo in Seussical Jr. (Santa Fe Christian Middle School)

Outstanding Student Film:
Griffin Douglass for Deserted (Santa Fe Christian School)

Outstanding Ensemble:
The Addams Family (Carlsbad Community Theatre)
The Crucible
(Vista Murrieta High School)
The Great Gatsby (Temecula Valley High School)
James and the Giant Peach (Moonlight Youth Theatre)
Legally Blonde (Moonlight Youth Theatre)
Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)
Young Frankenstein (Chaparral High School)

Outstanding Guest Ensemble:
Beauty and the Beast (Carlsbad Community Theatre)

Outstanding Costume Design:
Rachelle Dooley for Peter Pan Jr. (Carlsbad Community Theatre)
Debby Goyette for A Midsummer Night’s Dream (The Theatre School @ NCRT)
Hannah McClain & Aiva Ginnette for Legally Blonde (Vista Murrieta High School)
Josseline Tanus for Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)

Outstanding Hair/Makeup Design:
Meiko Alexander and Gabe Nunez for The Addams Family (Carlsbad Community Theatre)

Outstanding Lighting Design:
Travis Brown for The Little Mermaid (Temecula Performing Arts Company)
Briana McClure for The Addams Family (Carlsbad Community Theatre)
Matt Novotny & Ethan Printz for Once On This Island (Pacific Ridge School)
Fernando Robles for Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)

Outstanding Set Design:
Greg Ertel for Once On This Island (Pacific Ridge School)
Fernando Robles for Les Miserables (La Costa Canyon Theatre Company)

Outstanding Choreography:
Evan D’Angelo for Legally Blonde (Moonlight Youth Theatre)
Kyle Hawk for Chicago (San Dieguito Academy)
Annie Lewis for Urinetown (Temecula Valley High School)
Rheigan McCarthy for The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Moonlight Youth Theatre)
Amy Stine for Seussical Jr. (Santa Fe Christian Middle School)

Outstanding Musical Direction:
Jordan Campbell for Peter Pan Jr. (Carlsbad Community Theatre)
Nancy Casey for Seussical Jr. (Santa Fe Christian Middle School)
JD Dumas for Legally Blonde (Moonlight Youth Theatre)
Amy Thomas for Urinetown (Temecula Valley High School)

Outstanding Direction:
Kristen Brodeur for The House of Blue Leaves (Chaparral High School)
Dana Carr for American Idiot (Mission Hills High School)
Benjamin Cole for Yo, Vikings! (The Theatre School @ NCRT)
Cory Finch for The Crucible (Vista Murrieta High School)
Cory Finch for Legally Blonde (Vista Murrieta High School)
Fredreka Irvine for Once On This Island (Pacific Ridge School)
Amy Kennard for Seussical Jr. (Santa Fe Christian Middle School)
Jillian Porter for Footloose (Sage Creek High School)
Jillian Stones for The Little Mermaid (Temecula Performing Arts Company)
Siobhan Sullivan Crews for Beauty and the Beast Jr. (Blue Rose Theatre Project & Sing Your Song)
Cailey Tunnell and Christine Davis for The Great Gatsby (Temecula Valley High School)
Myles Vencill for The Addams Family (Carlsbad Community Theatre)