National Youth Arts - ArtsDig - Resource for youth arts

2010 Awards  |  2010 Additional Nominees  |  Previous National Youth Theatre Awards  | RSVP  | Donations

2009 - 2010 Fifth Annual National Youth Theatre Awards!
 
 
San Diego Junior Theatre's "You're a Good Man, Charlie Brown". Photo by Ken Jacques.National Youth Theatre is excited to announce the winners of our Fifth Annual National Youth Theatre Awards to honor outstanding work in youth theatre. This year more than 200 productions were considered for the awards, including shows from more than 100 different theatres in more than 50 cities spanning 15 states. 

The award winners were selected from nominations by a panel of eighteen judges and reviewers. In addition to the youth who performed in the youth theatre companies, anyone age 18 and under who performed at a show reviewed by a National Youth Theatre judge was also considered for the awards, as well as the adults who participated in the youth theatre productions backstage (directors, set designers, costume designers, etc.) and a limited number of guest adult actors in professional theatre for youth. Thank you all for your incredible work and all the unforgettable entertainment over the past year!

The winners will be formally presented with their awards at a ceremony honoring their accomplishments in different regions of the country including one in San Diego, one for Southern California to be held in Huntington Beach, one in Northern California to be held in Napa, one in Phoenix for the Western half of the country excluding California, and one in New York City for the Eastern half of the country. 

Due to an early award ceremony in San Diego, we are currently only listing the awards for San Diego County. The rest will go up shortly. Award winners are listed below by the area of the country in which they performed. If you can't make it to your ceremony, you might be able to attend one of the other ceremonies if you wish. Please RSVP using the link below. We hope you can join us!

San Diego County Ceremony
Monday, June 7, 2010
Registration begins @ 6:45 p.m.
Awards Presentation begins @ 7:30 p.m.
David and Dorothea Garfield Theatre
Lawrence Family Jewish Community Center
4126 Executive Drive
La Jolla, CA 92037

Southern California Ceremony
Monday, June 14, 2010
Registration begins @ 6:45 p.m.
Awards Presentation begins @ 7:30 p.m.
Academy for the Performing Arts
1905 Main Street
Huntington Beach, CA 92648

Northwest Ceremony
Sunday, July 11, 2010
Registration begins @ 6:45 p.m.
Awards Presentation begins @ 7:30 p.m.
Justin-Siena High School
4026 Maher Street
Napa, CA 94558

Eastern Regional Ceremony
Sunday, August 15, 2010
Registration begins @ 6:45 p.m.
Awards Presentation begins @ 7:30 p.m. 
Riverdale Rising Stars
Riverdale YM-YWHA
5625 Arlington Ave.
Bronx, NY  10471 

Western Regional Ceremony
Sunday, September 12, 2010
Registration begins @ 6:45 p.m.
Awards Presentation begins @ 7:30 p.m.
Valley Youth Theatre
525 North First Street
Phoenix, AZ 85004

Please click here for more details and RSVP information.

NYT Award Nominees (a list of additional nominations from our judges that does not include the award winners below)

Donations to keep NYT going

Rob Hopper
National Youth Theatre

Photo: San Diego Junior Theatre's "You're a Good Man, Charlie Brown" by Ken Jacques

And the winners are ...

Outstanding Production:
~ San Diego ~

The King and I (J*Company, La Jolla, CA)
The Laramie Project (Grossmont High School, La Mesa, CA)
Les Miserables (San Diego Junior Theatre, CA)
Rent: School Edition (ACT-San Diego, CA)
~ Southern California ~
Cabaret (Hamilton Academy, Los Angeles, CA)
Cats (LACHSA, Los Angeles, CA)
Curtains (Tri-School Theatre, Anaheim, CA)
Singin’ in the Rain (Huntington Beach Academy for the Performing Arts, CA)
~ Northwest ~
The Crucible (Valley Christian Schools)
Dirty Rotten Scoundrels (Archbishop Mitty High School)
Into the Woods (Benicia High’s Panther Productions)
The Music Man (Justin-Siena High School)
~ Eastern ~
Anything Goes (Interlochen – High School Musical Theatre Co., MI)
Ragtime (Kidz Theater, NY)
Sweeney Todd (New Jersey Youth Theatre, NJ)
~ Western ~
The Laramie Project (Greasepaint Youtheatre and QSpeak Theatre, AZ)
Peter Pan (Valley Youth Theatre, AZ)
The Secret Garden (John Cooper School, TX)

Outstanding Professional Production for Youth:
~ Southern California ~

Mary Poppins (Ahmanson, Los Angeles – National Tour)

Lifetime Achievement in Youth Theatre:
Rory Schwartz

Artists of the Year:
~ San Diego ~
Jordan Bunshaft (Chicago, Hello Dolly, Rosencrantz & Guildenstern, You’re a Good Man, Charlie Brown)
Karina Gillette (Beauty and the Beast, Les Miserables, Little Women)
~ Northwest ~
Jeffrey Gerlomes (Lead Actor in The Music Man, Video Design and Supporting Actor in Singin’ in the Rain)
Michael Starr (Singin’ in the Rain, Dead Man Walking, The Music Man)

Outstanding Lead Actor in a Musical:
~ San Diego ~

Patrick Gates as Oliver Warbucks in Annie, Jr. (Christian Youth Theater, San Diego, CA)
Kyle McNeil as Jimmy in Thoroughly Modern Millie (Classical Academy, CA)
Daniel Myers as The King in The King and I (J*Company, La Jolla, CA)
Jacob Sampson as The Cat in the Hat in Seussical (San Diego Junior Theatre, CA)
Riley Sanderson as Jean Valjean in Les Miserables (Broadway Theatre Arts Academy, Escondido, CA)
Hunter Schwarz as Edgar in Bat Boy: The Musical (Canyon Crest Academy, San Diego, CA)
~ Southern California ~
Brandon Berg as Frank Cioffi in Curtains (Tri-School Theatre, Anaheim, CA)
Joe Faragher as Master of Ceremonies in Cabaret (Hamilton Academy, Los Angeles, CA)
Benjy Howard as Sky Masterson in Guys and Dolls (Hamilton Academy, Los Angeles, CA)
Gabriel Martinez as Joseph in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Riverside Youth Theatre, CA)
Kyle Selig as Don Lockwood in Singin’ in the Rain (Huntington Beach Academy for the Performing Arts, CA)
Andrew Weitz as Nathan Detroit in Guys and Dolls (Hamilton Academy, Los Angeles, CA)
~ Northwest ~
Isaiah Boyd as The Baker in Into the Woods (Benicia High’s Panther Productions)
Logan Breitbart as Sweeney Todd in Sweeney Todd (Archbishop Mitty High School)
Matt Hill as Freddy Benson in Dirty Rotten Scoundrels (Archbishop Mitty High School)
~ Eastern ~
Pete Almeida as Tony in West Side Story (Christian Youth Theater, IL)
Harrison Brian Fuchs as Bill Snibson in Me and My Girl (Edward R. Murrow High School, NY)
Clay Kibler as Danny in Grease (Young Actors Guild, AR)
Rafael Martinez-Salgado as The Baker in Into the Woods (Kidz Theater, New York, NY)
Aubrey McGrath as Jimmy in Thoroughly Modern Millie (Northwest School of the Arts, NC)
Kevin Melendez as Sweeney Todd in Sweeney Todd (New Jersey Youth Theatre, NJ)
Joey Sanzaro as Sweeney Todd in Sweeney Todd (Lighthouse Youth Arts Center, Thornwood, NY)
Sean Zortman as Freddy in Dirty Rotten Scoundrels (Central York High School, PA)
~ Western ~
David Buehrle as Captain Hook in Peter Pan (Desert Stages Theatre, AZ)
Cole Cuomo as Fagin in Oliver! (Greasepaint Youtheatre, AZ)

Outstanding Lead Actress in a Musical:
~ San Diego ~

Michelle Cabinian as Mimi Marquez in Rent: School Edition (ACT-San Diego, CA)
Francesca Fromang as Mrs. Dolly Gallagher Levi in Hello, Dolly! (Coronado School of the Arts, CA)
Elizabeth Morse as Gertrude in Seussical (American Rose Theatre, San Diego, CA)
Shea Sailors as Jo in Little Women (Center Stage Productions, Escondido, CA)
Emma Stratton as Meredith Parker in Bat Boy: The Musical (Canyon Crest Academy, San Diego, CA)
Ali Viterbi as Maria in The Sound of Music (J*Company, La Jolla, CA)
Helena Marie Woods as Natalie Haller/Ed in All Shook Up (El Camino High School, Oceanside, CA)
Judy Mora as Mimi Marquez in Rent: School Edition (ACT-San Diego, CA)
Erin Wuthrich as Shelley Parker in Bat Boy: The Musical (Canyon Crest Academy, San Diego, CA)
Heather Youmans as Jo in Little Women (Rancho Buena Vista High School, Vista, CA)
~ Southern California ~
Lily Ali-Oshatz as Grizabella in Cats (LACHSA, Los Angeles, CA)
Allisen Beall as Miss Adelaide in Guys and Dolls (Hamilton Academy, Los Angeles, CA)
Leean Gill as Carmen Bernstein in Curtains (Tri-School Theatre, Anaheim, CA)
Emma Laramie as Princess Winifred in Once Upon a Mattress (Children’s Civic Light Opera, Los Angeles, CA)
Zoe Randol as Mary Flynn in Merrily We Roll Along (LACHSA, Los Angeles, CA)
Kelsey Shaw as Beauty in Beauty and the Beast (Metropolitan Educational Theatre Network, Torrance, CA)
Nicole Shelton as Peter Pan in Peter Pan (CAT Corona, CA)
Natalie Stevei as Sally Bowles in Cabaret (Hamilton Academy, Los Angeles, CA)
~ Northwest ~
Amber Coney as Kathy Selden in Singin’ in the Rain (Valley Christian Schools)
Adrienne Eller as Mrs. Lovett in Sweeney Todd (Archbishop Mitty High School)
Mary Kate Francis as Kathy Selden in Singin’ in the Rain (Justin-Siena High School)
Lizzie Jones as Belle in Beauty and the Beast (Vintage High School)
Ella Pennington as Baker’s Wife in Into the Woods (Benicia High’s Panther Productions)
~ Eastern ~
Sarah Banning as Mother in Ragtime and The Baker’s Wife in Into the Woods (Kidz Theater, New York, NY)
Allison Dean as Sandy in Grease (Young Actors Guild, AR)
Molly Eden Goldberg as Narrator in Joseph...Dreamcoat (Edward R. Murrow High School, NY)
Ali Holiday as Belle in Beauty and the Beast (Cobb Children’s Theater, GA)
Allie Hoyt as Millie in Thoroughly Modern Millie (Kids On Stage, MI)
Jaclyn Ingoglia as Mrs. Lovett in Sweeney Todd (New Jersey Youth Theatre, NJ)
Nicole Johnson as Cassie in A Chorus Line and The Witch in Into the Woods (Kidz Theater, NY)
Mimi Klipstine-Dick as Reno Sweeney in Anything Goes (Interlochen – High School Musical Theatre Co., MI)
Kara Leman as Maria in West Side Story (Christian Youth Theater, IL)
Jessica Milne as Audrey in Little Shop of Horrors (New Milford High School, NJ)
Lauren Moore as Cassie in A Chorus Line (Lighthouse Youth Arts Center, NY)
Mary Naoum as Maria in West Side Story (Troy Theatre Ensemble, MI)
~ Western ~
Whitney Brandt as Mary in The Secret Garden (John Cooper School, TX)
Katie Cook as Adelaide in Guys and Dolls (Mesa High School, AZ)
Adriene Dugger as Sarah Brown in Guys and Dolls (Mesa High School, AZ)
Sarah Hollands as Peter Pan in Peter Pan (Valley Youth Theatre, Phoenix, AZ)
Lindsey Stegemoller as Nancy in Oliver! (Greasepaint Youtheatre, AZ)

Outstanding Lead Actor (13 and under):
~ San Diego ~

Ian Brininstool as Rudy in Over the Tavern (North Coast Repertory Theatre, Solana Beach, CA)
Parker Stevens as Mr. Darling-Captain Hook in Peter Pan (Peter Pan Junior Theatre, San Diego, CA)
~ Southern California ~
Jordan Jessen as Oliver Warbucks in Annie, Jr. (Canyon Vista Elementary School, Aliso Viejo, CA)

Outstanding Lead Actress (13 and under):
~ San Diego ~

Isabella Briscoe as Dorothy in The Wizard of Oz (Metropolitan Educational Theatre Network, San Diego, CA)
Emma Dorn as The Cat in Seussical (Broadway Theatre Arts Academy, Escondido, CA)
Courtney Wolfe as Annie in Annie, Jr. (Christian Youth Theater, San Diego, CA)
~ Southern California ~
Jami Pinter as Annie in Annie, Jr. (Canyon Vista Elementary School, Aliso Viejo, CA)
Kendall Stones as Edwina in Dear Edwina (Temecula Performing Arts Company, CA)
~ Eastern ~
Martine Bowman as Alice in The Little House of Cookies (TADA! Youth Theater, New York, NY)
~ Western ~
Sierra Collins as Iris in Still Life With Iris (AC Lamplight Youth Theatre, TX)
Lauren McFather as Iris in Still Life With Iris (AC Lamplight Youth Theatre, TX)
Madeline Wessel as Dorothy in The Wizard of Oz (Musical Theatre of Anthem, AZ)
Zoe Whiting as Millie Goat Gruff in The Goats Gruff (East Valley Children’s Theatre, AZ)

Outstanding Lead Actor in a Play:
~ San Diego ~

Preston Butler as Petruchio in Taming of the Shrew (El Camino High School, Oceanside, CA)
Bill Wuehrmann as Dr. Zubritsky in Fools (Westview Theatre, San Diego, CA)
~ Northwest ~
Corey Martin as John Proctor in The Crucible (Valley Christian Schools)
~ Western ~
Zander Trisoliere as Julius in funny at birth (Creative Stages Youth Theatre, AZ)

Outstanding Lead Actress in a Play:
~ Southern California ~

Emma Degerstedt as Barbara Allen in Dark of the Moon (Huntington Beach Academy for the Performing Arts, CA)
Shelby McConnaughey as Argan in Imaginary Invalid (Vista Murrieta High School, CA)
~ Northwest ~
Erin Kinda as Sister Helen in Dead Man Walking (Justin-Siena High School)
~ Eastern ~
Abigail Breslin as Helen Keller in The Miracle Worker (The Circle in the Square, NY)
~ Western ~
Megan O’Grady as Amy in funny at birth (Creative Stages Youth Theatre)

Outstanding Guest Actor:
Gavin Lee as Bert in Mary Poppins (Ahmanson, Los Angeles – National Tour)

Outstanding Guest Actress:
Ashley Brown as Mary Poppins in Mary Poppins (Ahmanson, Los Angeles – National Tour)

Outstanding Supporting Actor in a Musical:
~ San Diego ~

Dan Boyd as Trevor Graydon III in Thoroughly Modern Millie (Fallbrook Players, CA)
Tim Cabal as Schlomo Metzenbaum in Fame (Fallbrook Players, CA)
Morgan Hollingsworth as Fagin in Oliver! and Javert in Les Miserables (San Diego Junior Theatre, CA)
Ryan Luster as Thenardier in Les Miserables (San Diego Junior Theatre, CA)
Grant Perdue as Willard Hewitt in Footloose (Carlsbad High School, CA)
Jacob Rollins as Javert in Les Miserables (Broadway Theatre Arts Academy, Escondido, CA)
Michael Silberblatt as Cornelius Hackl in Hello, Dolly! (Coronado School of the Arts, CA)
Harold Oliver Wise IV as Lion/Zeke in The Wizard of Oz and Elipsis in Beauty and the Beast (MET2, San Diego, CA)
Nic Zinter as Ching Ho in Thoroughly Modern Millie (Valhalla Theatre Arts, El Cajon, CA)
~ Southern California ~
Ben Carlson as the Lion in The Wiz (Corona Del Mar High School, Newport Beach, CA)
Jordan Dobbins as Tom Collins in Rent (Act One Theater Arts, Temecula, CA)
Matt Dunn as Drake in Annie Warbucks (CAT Corona, CA)
David Kane as Christopher Belling in Curtains (Tri-School Theatre, Anaheim, CA)
Dominic Leslie as Charley Kringas in Merrily We Roll Along and Munkustrap in Cats (LACHSA, Los Angeles, CA)
Matthew Malecki as Benjamin Coffin III in Rent (Act One Theater Arts, Temecula, CA)
Ryan Mauger as Douglas Panch in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Riverside Youth Theatre, CA)
Aaron Wolgemuth as William Barfee’ in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Riverside Youth Theatre, CA)
~ Northwest ~
CJ Gormley as Jack in Into the Woods (Benicia High’s Panther Productions)
~ Eastern ~
Robert Axelrod as Moonface Martin in Anything Goes (Interlochen – High School Musical Theatre Co., MI)
Adam Bashian as Judge Turpin in Sweeney Todd (New Jersey Youth Theatre, NJ)
Ryan Duncan as Judge Turpin in Sweeney Todd (Lighthouse Youth Arts Center, Thornwood, NY)
Connor Harlson as Lumiere in Beauty and the Beast (Cobb Children’s Theater, GA)
Eric Miller as Laurie in Little Women (Troy Theatre Ensemble, MI)
Daniel Polonsky as Leaf Coneybear in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Broadway Training Center, NY)
Angel Valentin as Paul in A Chorus Line (Kidz Theater, NY)
~ Western ~
Chandler Dugger as Trevor Grayden in Thoroughly Modern Millie (Actor’s Youth Theatre, Mesa, AZ)
Vince James as Levi/Potiphar in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Young Star Musical Theatre, AZ)
Dallas Mogensen as The Artful Dodger in Oliver! (Greasepaint Youtheatre, AZ)

Outstanding Supporting Actress in a Musical:
~ San Diego ~

Maddie Shea Baldwin as Sally Brown in You’re a Good Man, Charlie Brown (San Diego Junior Theatre, CA)
Maddy Bersin as Candy in Zombie Prom (Coronado School of the Arts, CA)
Satya Chavez as Bloody Mary in South Pacific (J*Company, La Jolla, CA)
Laura Hopkins as Miss Hannigan in Annie, Jr. (Christian Youth Theater, San Diego, CA)
Lauren Hunter as Maureen in Rent (California Youth Conservatory Theatre, San Diego, CA)
Zoe Katz as Velma Kelly in Chicago (San Diego Junior Theatre, CA)
Clara Kelly as Mrs. Potts in Beauty and the Beast (The Church of Rancho Bernardo, San Diego, CA)
Megan Neubauer as Betty Rizzo in Grease (Westview Theatre Company, San Diego, CA)
Samantha Vesco as Miss Hannigan in Annie (California Youth Conservatory Theatre, San Diego, CA)
Maddie White as Madame Thernardier in Les Miserables (San Diego Junior Theatre, CA)
~ Southern California ~
Sarah Adams as Grace in Cinderella (CAT Corona, CA)
Chloe Bennett as Lucy in You’re a Good Man, Charlie Brown (Vista Murrieta High School, CA)
Sara Budnik as Lina Lamont in Singin’ in the Rain (Huntington Beach Academy for the Performing Arts, CA)
Lindsey Iversen as Dorcas in Seven Brides for Seven Brothers (Temecula Valley Players, CA)
Courtney Ladd as Ella Paterson in Annie Warbucks (CAT Corona, CA)
Rachel Rivera as Gussie Carnegie in Merrily We Roll Along (LACHSA, Los Angeles, CA)
Sarah Schulte as Wizard in The Wiz (Corona del Mar High School, Newport Beach, CA)
~ Northwest ~
Sarah Bernosky as Muriel Eubanks in Dirty Rotten Scoundrels (Archbishop Mitty High School)
Annie Donahey as Beggar Woman in Sweeney Todd (Archbishop Mitty High School)
Mary Gerlomes as Lina in Singin’ in the Rain (Justin-Siena High School)
Monica Mandapat as Anita in West Side Story (Archbishop Riordan Drama)
Gwenna McKee as the Witch in Into the Woods (Benicia High’s Panther Productions)
Danielle Nicole Morris as Val in A Chorus Line (Napa Valley Opera House)
Olivia Norman as Lina Lamont in Singin’ in the Rain (Valley Christian Schools)
~ Eastern ~
Amanda Berkowitz as Young Lee Bouvier in Grey Gardens (Queen City Theatre Company, NC)
Sophia DeLevie-Orey as Douglas Panch in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Broadway Training Center)
Eliza Earle as Snoopy in You’re a Good Man, Charlie Brown (Concord Youth Theatre, MA)
Hillary Fisher as Sarah in Ragtime (Kidz Theater, NY)
Cameron Hill as Sarah in Ragtime (Kidz Theater, NY)
Grace Kidd as Sheila in A Chorus Line (Kidz Theater, NY)
Eryn LeCroy as Joanna in Sweeney Todd (New Jersey Youth Theatre, NJ)
Ariel Saul as Madam Dubonnet in The Boy Friend (Riverdale Rising Stars, NY)
Jacqueline Scheid as Maggie Jones in 42nd Street (Ramsey High School, NJ)
Lori Tishfield as Beggar Woman in Sweeney Todd (New Jersey Youth Theatre, NJ)
Emily Trambert as Olive in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Riverdale Rising Stars, NY)
Rachel Whiteside as Anita in West Side Story (Christian Youth Theater, IL)
~ Western ~
Alex Carter as Genie in Aladdin (Desert Stages Theatre, AZ)
Haley Cohn as Poindexter in The Ugly Duckling (Desert Stages Theatre, AZ)
Becca Courtney as Rizzo in Grease (Desert Stages Theatre, AZ)
Brityn Mykhail as Amneris in Aida (Northglenn Youth Theatre, CO)
Elizabeth Pabst as Miss Dorothy Brown in Thoroughly Modern Millie (Actor’s Youth Theatre, AZ)
Sascha Peralta-Ramos as Lucy in 13 (Valley Youth Theatre, AZ)

Outstanding Supporting Actor (13 and under):
~ Southern California ~
Dominic De Los Santos as Cat in Honk! (Orange County School of the Arts, Santa Ana, CA)
Benny Pitt as King Sextimus in Once Upon a Mattress (Children’s Civic Light Opera, Los Angeles, CA)
~ Northwest ~
Isaac Cosand as Artful Dodger in Oliver…with a Twist! (Oregon Conservatory of Performing Arts)
~ Eastern ~
Noah Parnes as Jack in Into the Woods, Jr. (Riverdale Rising Stars, NY)
Noah Pelty as Bruce in B.O.T.C.H. (TADA! Youth Theater, NY)
~ Western ~
Maxx Carlisle-King as Archie in 13 (Valley Youth Theatre, AZ)

Outstanding Supporting Actress (13 and under):
~ San Diego ~

Jackie Foster as Eponine in Les Miserables (Broadway Theatre Arts Academy, Escondido, CA)
Gabriela Lipson as Lady Thiang in The King and I (J*Company, La Jolla, CA)
~ Southern California ~
Laurel Adam as Miss Hannigan in Annie, Jr. (Canyon Vista Elementary School, Aliso Viejo, CA)
Hannah Smith as Grace Farrell in Annie, Jr. (Canyon Vista Elementary School, Aliso Viejo, CA)
Hannah Wolgemuth as Marcy Park in The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Riverside Youth Theatre, CA)
~ Northwest ~
Emily Pahl as Nancy in Oliver…with a Twist! (Oregon Conservatory of Performing Arts)
~ Eastern ~
Emmy Heyman as Tallulah in Bugsy Malone (Broadway Training Center, NY)
~ Western ~
Alana Doyle as Tiger Lily in Peter Pan (Desert Stages Theatre, AZ)
Hannah Long as Lion in The Wizard of Oz (Musical Theatre of Anthem, AZ)

Outstanding Supporting Actor in a Play:
~ San Diego ~

Austyn Myers as Arthur in King John (Intrepid Shakespeare Company, San Diego, CA)
Byron Bennett in The Laramie Project (Grossmont High School, La Mesa, CA)
~ Southern California ~
Dustin Frye as Voice/Director in The Good Doctor (Vista Murrieta High School, CA)
James Sabala as Preacher Haggler in Dark of the Moon (Huntington Beach Academy for the Performing Arts, CA)
~ Western ~
Paul Thompson in The Laramie Project (Greasepaint Youtheatre and QSpeak Theatre, AZ)

Outstanding Supporting Actress in a Play:
~ San Diego ~

Ashley Avan as Abigail Williams in The Crucible (Carlsbad High School, CA)
Claudia Ethridge as Princess Clarice in The Love of Three Oranges (Grossmont High School, La Mesa, CA)
Olivia O’Connor as Lady Bracknell in The Importance of Being Earnest (Coronado School of the Arts, CA)
Eleanor Rudolph as Mary Warren in The Crucible (Carlsbad High School, CA)
~ Southern California ~
Emily Pasqualetto as Girl in The Good Doctor (Vista Murrieta High School, CA)
Elizabeth Smith as Sailor in The Good Doctor (Vista Murrieta High School, CA)
Katie Putnam as Narrator in The Good Doctor (Vista Murrieta High School, CA)
~ Northwest ~
Nicola Carreon as Dotty Otley in Noises Off (Archbishop Mitty High School)
Christine Freschi as Brooke Ashton in Noises Off (Archbishop Mitty High School)
Tayler James as Abigail Williams in The Crucible (Valley Christian Schools)
Olivia Norman as Abigail Williams in The Crucible (Valley Christian Schools)
Meaghan Osborne as Nurse in Romeo and Juliet (Archbishop Riordan Drama)

Outstanding Featured Actor in a Play:
~ San Diego ~

Vander Turner in The Good Doctor (Madison Theatre Arts Guild, San Diego, CA)
~ Southern California ~
Aaron Albert as Joseph Freitas in The Execution of Justice (Hamilton High School, Los Angeles, CA)
~ Western ~
Connor Sample as Bear in The World of the Brothers Grimm (Creative Stages Youth Theatre)

Outstanding Featured Actress in a Play:
~ San Diego ~

Jennifer Morgan as Defenseless Creature in The Good Doctor (Madison Theatre Arts Guild, San Diego, CA)
~ Western ~
Michaela Slezak as Rose-Red in The World of the Brothers Grimm (Creative Stages Youth Theatre)

Outstanding Featured Actor in a Musical:
~ Western ~

Chas Zachar as King Herod in Jesus Christ Superstar (Prescott High School, AZ)
Nick Greenleaf as Lt. Brannigan in Guys and Dolls (Mesa High School, AZ)

Outstanding Featured Actress in a Musical:
~ Southern California ~

Meagan Flint as Martha in Seven Brides for Seven Brothers (Temecula Valley Players, CA)
~ Northwest ~
Sarah Francke as Eulalie Shinn in The Music Man (Justin-Siena High School)
Erin Garcia as Jolene Oaks in Dirty Rotten Scoundrels (Archbishop Mitty High School)
~ Eastern ~
Rosie Barker as Evelyn Nesbit in Ragtime (Kidz Theater, NY)
Rachel Filsoof as Evelyn Nesbit in Ragtime (Kidz Theater, NY)
Sarah Spangenberg as Emma Goldman in Ragtime (Kidz Theater, NY)
~ Western ~
Kaitlyn Ramsey as General Cartwright in Guys and Dolls (Young Star Musical Theatre)

Outstanding Featured Actor (13 and under):
~ San Diego ~

Tre Tyler as Levi in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (The Rock Academy, San Diego, CA)

Outstanding Ensemble:
~ San Diego ~

Alice in Wonderland (Carlsbad Community Theatre, CA)
All Shook Up (El Camino High School, Oceanside, CA)
Annie, Jr. (Christian Youth Theater, San Diego, CA)
Bat Boy: The Musical (Canyon Crest Academy, San Diego, CA)
Beauty and the Beast (The Church of Rancho Bernardo, San Diego, CA)
Fame (Fallbrook Players, CA)
Hello, Dolly! (Coronado School of the Arts, CA)
High School Musical (Starlight Musical Theatre, San Diego, CA)
The King and I (J*Company, La Jolla, CA)
The Laramie Project (Grossmont High School, La Mesa, CA)
Les Miserables (Broadway Theatre Arts Academy, Escondido, CA)
Les Miserables (San Diego Junior Theatre, CA)
Rent: School Edition (ACT-San Diego, CA)
The Wizard of Oz (Metropolitan Educational Theatre Network, CA)
You’re a Good Man, Charlie Brown (San Diego Junior Theatre, CA)
~ Southern California ~
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Riverside Youth Theatre, CA)
Cabaret (Hamilton Academy, Los Angeles, CA)
Cats (LACHSA, Los Angeles, CA)
Curtains (Tri-School Theatre, Anaheim, CA)
Dark of the Moon (Huntington Beach Academy for the Performing Arts, CA)
The Execution of Justice (Hamilton High School, Los Angeles, CA)
Merrily We Roll Along (LACHSA, Los Angeles, CA)
Singin’ in the Rain (Huntington Beach Academy for the Performing Arts, CA)
The Wiz (Corona del Mar High School, Newport Beach, CA)
You’re a Good Man, Charlie Brown (Vista Murrieta High School, CA)
~ Northwest ~
The Crucible (Valley Christian Schools)
Dirty Rotten Scoundrels (Archbishop Mitty High School)
Into the Woods (Benicia High’s Panther Productions)
The Music Man (Justin-Siena High School)
Singin’ in the Rain (Justin-Siena High School)
Tommy (Children’s Musical Theatre-San Jose)
~ Eastern ~
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Broadway Training Center, NY)
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Riverdale Rising Stars, NY)
Anything Goes (Interlochen – High School Musical Theatre Co., MI)
Into the Woods and Ragtime (Kidz Theater, NY)
Me and My Girl (Edward R. Murrow High School, NY)
Sweeney Todd (New Jersey Youth Theatre, NJ)
Thoroughly Modern Millie (Kids On Stage, MI)
West Side Story (Christian Youth Theater, IL)
Wide-Awake Jake (TADA! Youth Theater, NY)
You’re a Good Man, Charlie Brown (Concord Youth Theatre, MA)
~ Western ~
13 (Valley Youth Theatre, Phoenix, AZ)
funny at birth (Creative Stages Youth Theatre)
The Goats Gruff (East Valley Children’s Theatre, Mesa, AZ)
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Young Star Musical Theatre, Prescott, AZ)
The Laramie Project (Greasepaint Youtheatre, AZ and QSpeak Theatre)
Peter Pan (Desert Stages Theatre, AZ)
The Secret Garden (John Cooper School)
See How They Run (Mesa High School)
Thoroughly Modern Millie (Actor’s Youth Theatre, Mesa, AZ)

Outstanding Ensemble (13 and under):
~ San Diego ~

13 (California Youth Conservatory Theatre, San Diego, CA)
Willy Wonka and the Chocolate Factory (Young Actors’ Theatre, Spring Valley, CA)
~ Southern California ~
Annie, Jr. (Canyon Vista Elementary School, Aliso Viejo, CA)
~ Eastern ~
Into the Woods, Jr. (Riverdale Rising Stars, NY)
~ Western ~
The Wizard of Oz (Musical Theatre of Anthem)
Still Life With Iris (AC Lamplight Youth Theatre)

Outstanding Costume Design:
~ San Diego ~

Walter Allen and Richard May for Seussical (San Diego Junior Theatre, CA)
Shulamit Nelson for The King and I (J*Company, La Jolla, CA)
~ Southern California ~
Kathie Bretches-Urban and Andrae Gonzalo for Cats (LACHSA, Los Angeles, CA)
Lori Hennebelle for Annie Warbucks (CAT Corona, CA)
Ronald M. Knight for The Wiz (Corona del Mar High School, Newport Beach, CA)
~ Northwest ~
Cindy Trupski for Singin’ in the Rain (Valley Christian Schools)
~ Eastern ~
Cheryl McCarron for Wide-Awake Jake (TADA! Youth Theater, NY)
~ Western ~
Cheryl Gerle for The Little Mermaid (East Valley Children’s Theatre, AZ)

Outstanding Lighting Design:
~ San Diego ~

Noah Hawley for Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (The Rock Academy, San Diego, CA)
~ Southern California ~
Rob Fritz for Cabaret (Hamilton Academy, Los Angeles, CA)
~ Northwest ~
Dave Dunning for The Crucible (Valley Christian Schools)
Ethan Hoerneman for Tommy (Children’s Musical Theatre-San Jose)
~ Eastern ~
Alexander Fogel for Sweeney Todd (New Jersey Youth Theatre, NJ)
Adrianna Durantt for Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Edward R. Murrow High School, NY)
~ Western ~
Daniel Davisson for The Little Mermaid (East Valley Children’s Theatre, Mesa, AZ)
Mike Eddy for 13 (Valley Youth Theatre, Phoenix, AZ)
Lauren Gallup for The Secret Garden (John Cooper School)

Outstanding Set Design:
~ San Diego ~

Tony Cucuzzella for You’re a Good Man, Charlie Brown (San Diego Junior Theatre, CA)
~ Southern California ~
J.P. Luckenbach for Once Upon a Mattress (Children’s Civic Light Opera, Los Angeles, CA)
Michelle Hakam for Singin’ in the Rain (Huntington Beach Academy for the Performing Arts, CA)
Margaux Schindler and Elizabeth Gibson for Dark of the Moon (Huntington Beach Academy for the Performing Arts, CA)
~ Northwest ~
Jim Culley for Tommy (Children’s Musical Theatre-San Jose)
~ Western ~
Dori Brown for The Goats Gruff (East Valley Children’s Theatre, AZ)

Outstanding Choreography:
~ San Diego ~

Troy Magino for High School Musical (Starlight Musical Theatre, San Diego, CA)
Allisan Whitman for Fame (Fallbrook Players, CA)
~ Southern California ~
Chelsea Field for Cabaret (Hamilton Academy, Los Angeles, CA)
Hollee Hennebelle for Tom Sawyer (CAT Corona, CA)
Diane Makas for Singin’ in the Rain (Huntington Beach Academy for the Performing Arts, CA)
Cami Marseilles for The Wiz (Corona del Mar High School, Newport Beach, CA)
~ Northwest ~
Lisa Clark-Schmeling for The Music Man (Justin-Siena High School)
Nutcracked (Dance Direction)
~ Eastern ~
Greg Hellems for Anything Goes (Interlochen – High School Musical Theatre Co., MI)

Outstanding Music Direction:
~ San Diego ~

Taylor Peckham for CYT's Annie & Seussical, The Rock Academy's Joseph, and Temecula's Seven Brides)
~ Southern California ~
Sarah Horn for Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Riverside Youth Theatre, CA)

Outstanding Youth Orchestra:
~ Southern California ~

Singin’ in the Rain (Huntington Beach Academy for the Performing Arts, CA)
Cabaret (Hamilton Academy, Los Angeles, CA)

Outstanding Direction:
~ San Diego ~

Amity Ecker for The Laramie Project (Grossmont High School, La Mesa, CA)
~ Southern California ~
Diane Feldman for Once Upon a Mattress (Children’s Civic Light Opera, Los Angeles, CA)
Hillary Pearson for Curtains (Tri-School Theatre, Anaheim, CA)
Robert Rotenberry for Dark of the Moon (Huntington Beach Academy for the Performing Arts, CA)
Wendell Stevenson for Cabaret (Hamilton Academy, Los Angeles, CA)
Debbie Wolgemuth for Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Riverside Youth Theatre, CA)
Marlene Zuccaro for The Execution of Justice (Hamilton High School, Los Angeles, CA)
~ Northwest ~
Matthew DeMeritt for The Crucible (Valley Christian Schools)
Matthew Teague Miller for Singin’ in the Rain (Justin-Siena High School)
Doug Santana for Dirty Rotten Scoundrels (Archbishop Mitty High School)
~ Eastern ~
Kristen Caesar for Into the Woods (Kidz Theater, New York, NY)
Cynthia Meryl for Sweeney Todd (New Jersey Youth Theatre, NJ)
~ Western ~
Tiffany Atkinson for Peter Pan (Desert Stages Theatre, AZ)
Bobb Cooper for 13 (Valley Youth Theatre, AZ)
Joseph DeMonico for The Secret Garden (John Cooper School, TX)
Maren Mascarelli for The Laramie Project (Greasepaint Youtheatre and QSpeak Theatre, AZ)
D. Scott Withers for Oliver! (Greasepaint Youtheatre, AZ)